051-36040039
azadi-cinema-complex4

سینما پردیس آزادی تهران

2470 ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

سینما آزادی یکی از سینماهای شهر تهران است که پیش از انقلاب با نام سینما شهر فرنگ معروفیت داشت. برادران روحانی اولین صاحبان سینما شهر فرنگ بودند. این سینما در چهارراه عباس آباد تهران قرار داشت و در سال 1348هجری شمسی با اکران فیلم مارلیک شروع به کار کرد.

ضلع شمال شرقی چهار راه عباس آباد و سینما شهر فرنگ با توجه به پخش فیلم های مطرحی مثل جنگ ستارگان پر رنگ تر شد و علاقه مندان به فیلم را به این مجموعه کشاند. صف های طولانی بیانگر استقبال مردم از فیلم ها بود به طوریکه در سال 1375 هجری شمسی لقب پرفروش ترین سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

azadi-cinema-complex5

سینما شهر فرنگ در سال 1359 هجری شمسی و در زمان بعد از انقلاب زیر نظر سازمان مستضعفان به نام  سینما آزادی تغییر و مطرح گشت. این سینما بعد از گذشت ده سال به حوزه هنری واگذار شد.

azadi-cinema-complex6

سینما پردیس آزادی دو بار دچار آتش سوزی خفیف گشت اما آتش سوزی سال 1376 هجری شمسی باعث تخریب کل ساختمان سینما شد و آن وقتی صورت گرفت که تماشاچیان در حال دیدن اولین سکانس فیلم بودند که دود آتش از کانال های هواکش وارد سالن سینما می شود و منجر به فرار تماشاچیان می شود و با وجود تلاش آتشنشانان در کمتر از بیست دقیقه به تلی از خاکستر تبدیل می شود. اما آتشنشانان سینمای شهر قصه را که در کنار سینما آزادی بود از خطر آتش گرفتن نجات می دهند.

azadi-cinema-complex1

به مدت هشت سال هیچ تلاشی برای بازسازی آن صورت نپذیرفت تا اینکه حوزه هنری در سال 1376 هجری شمسی یک مسابقه معماری برای طراحان و معماران ترتیب می دهد که طرحی برای این بنا کشیده شود و در آخر بعد از داوری های صورت گرفته برنده مسابقه بابک شکوفی طراح شرکت مهندسی مشاور توان میشود.

azadi-cinema-complex3

به دلیل تغییر مدیریت های مکرر علاوه بر اینکه اجرای این طرح به تعویق می افتد، طرح نیز دچار تغییرات میشود. مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما پردیس آزادی در طی مراسمی با حضور مدیران ارشد شهرداری تهران و نهادهای فرهنگی در سال 1385 هجری شمسی به بهره برداری می رسد.

azadi-cinema-complex2

مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما پردیس آزادی تهران دارای 5 سالن می باشد. این سالن ها دارای ظرفیت 600 و 200 نفره است. هم چنین در سینما پردیس آزادی امکاناتی نظیر رستوران و کافی شاپ وجود دارد. در مجموعه جدید تجاری فرهنگی سینما آزادی، چهار طبقه تجاری قرار گرفته است. هم اکنون این سینما از پر بازدیدترین سینماهای کشور محسوب می شود.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند