051-36040039
azadi-tower4

برج آزادی تهران

2627 ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
[تعداد: 6    میانگین: 4.3/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در قسمت غربی تهران برج آزادی که به عنوان نماد شهری این شهر مطرح شده، به چشم می خورد. این بنای مخصوص که در میدان آزادی قرار گرفته توجه مسافرانی که از بزرگراه شهید لشگری به تهران وارد می گردند را به خود جلب می کند.

میدان آزادی که قبل از انقلاب اسلامی، میدان شهیاد نام داشت به شکل بیضی گونه ایجاد شده است. در وسط این میدان برج آزادی به ارتفاع 48 متر و در حاشیه آن دو مسیر اتومبیل رو ساخته شده است. باغچه های چمن کاری شده شش ضلعی ای نیز در اطراف میدان مشاهده می شود.

azadi-tower3

میدان آزادی تهران پس از میدان نقش جهان اصفهان به عنوان بزرگ ترین میدان ایران مطرح شده است. طراح و سازنده برج این میدان، مهندس حسین امانت بود که در سال 1349 هجری شمسی این طرح به بهره برداری رسید.

azadi-tower2

بر طبق نظر سنجی هایی که در بین مردم صورت گرفته اکثریت مردم تهران برج آزادی را به عنوان نماد پایتخت عنوان کرده اند. هم چنین بر اساس نظرسنجی این میدان را پس از موزه ها و کاخ های تهران برای معرفی به گردشگران خارجی دارای اولویت می دانند. در سال 1352 هجری شمسی به مدت 5 سال، نقوشی از این برج بر روی اسکناس های دویست ریالی چاپ و نشر می شد.

azadi-tower6

از هزینه های ساخت برج شهیاد یا برج آزادی سندی عرضه نشده است. اکنون بنیاد فرهنگی و هنری رودکی، مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی را تحت رسیدگی و نظارت دارد. معماری شاخص و پلان زیبای برج آزادی تلفیق طاق های معماری پیش از اسلام و بعد از اسلام می باشد. معمار این بنای باشکوه به تمام جزئیات کار دقت وافر و قابل توجهی داشته است.

azadi-tower7

تاریخچه برج آزادی تهران یا برج شهیاد به سال 1345 هجری شمسی برمی گردد. در این سال مسابقه ای در بین معماران ایرانی برای طرح یک نماد شناسایی ایران گذاشته شد که در پایان مسابقه طرح مهندس 24 ساله و دانش آموخته دانشکده هنر دانشگاه تهران به نام مهندس حسین امانت پذیرفته گشت.

azadi-tower9

در زمان پر شور انقلاب، برنامه پیشواز بازگشت رهبر عظیم الشأن امام خمینی (ره) از پاریس در این میدان انجام گرفت. در هنگام انقلاب بر روی پایه های برج نیز شعارهایی می نوشتند.

azadi-tower8

در این بنای سه طبقه، چهار آسانسور، دو راه پله و 286 پلکان به کار برده شده است. در محوطه زیرین برج آزادی سالن هایی برای منظورهای مختلف مثل نمایش، کتابخانه ، موزه و غیره ساخته شده است. تلفیقی از سنت و مدرنیسم در نقش های داخلی برج آزادی تهران مخصوصا درسقف های طبقه دوم قابل مشاهده می باشد. با گذشت زمان نیز در بخش هایی از بنای برج میلاد تهران ترک هایی برداشته شده است. 

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند