موزه فرش ایران تهران

بازدید : 2026 بار
آدرس موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران,موزه تهران
تاریخچه : یکی از موزه های دیدنی شهر تهران، موزه فرش ایران است که در 22 بهمن سال 1356 هجری شمسی افتتاح شد. پلان و معماری شکیلی در بنای موزه فرش ایران صورت گرفته که نگاه بینندگان را به سوی خود جذب می نماید.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

در نمای بیرونی آن سنگ های آذینی که تمثیلی به دار قالی است، مشاهده می گردد. مساحت نمایشی موزه 3400 مترمربع را از مساحت موزه در برگرفته است. موزه فرش ایران دارای دو تالار می باشد که در آن ها قالی های دست بافت و گلیم ایرانی گذاشته شده است. تالار اول به منظور نمایشگاه های دایمی مورد استفاده قرار می گیرد و تالار بالایی برای نمایشگاه های موقتی از قالی و گلیم طراحی شده است.

موزه فرش,موزه فرش ایران,موزه فرش ایران در استان تهران

از اهداف موزه فرش ایران می توان به پژوهش و تحقیق در عرصه تحولات و کیفیت فرش ایرانی، برگزاری نمایشگاه های موقتی از هنر دست بافت فرش های ایرانی و دیگر نقاط جهان و گردآوری و خریداری از انواع قالی های دست بافت ایرانی اشاره نمود.

در این موزه با توجه به مرغوبیت و قدمت انواع فرش ها و گلیم های دست بافت ایرانی و ویژگی های به کار رفته در آن ها حفظ و نگهداری صورت می گیرد.

موزه فرش تهران

در مجموعه موزه فرش ایران نمونه های با ارزش قالی ایرانی از قرن نهم تا دوره معاصر مشاهده می گردد. هم چنین برای پژوهشگران و علاقه مندان به هنر فرش و قالی ایرانی این محل سرشار از منابع غنی تحقیقاتی محسوب می شود. در تالار اول در حدود 135 تخته از شاهکارهای قالی ایران و بافت هایی از مراکز مهم در این زمینه مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان و کردستان و غیره به معرض نمایش برای عموم گذاشته شده اند.

آدرس موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران,موزه تهران

در موزه فرش ایران برای بازدیدکنندگان علاقه مند به هنر ایرانی در زمینه قالی بافی و گلیم و هنرهای دستی ایرانی کتابخانه ای با حدود 3500 جلد کتاب به زبان های گوناگون قرار داده شده و فیلم ها و اسلایدهایی در سالن نمایش موزه در معرض نمایش گذاشته شده اند.

آدرس موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران,موزه تهران

در موزه فرش ایران قالیچه دست بافت با ارزشی معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی وجود دارد که کار فرش بافان شهر کاشان می باشد که در اندازه 130 در 220 سانتی متر بافته شده است. قالی 2500 ساله پازیریک قدیمی ترین فرش شناخته شده در جهان بوده که بافت آن را به ایرانیان زمان هخامنش نسبت داده اند و از این متذکر می شویم که قالی بافی در ایران دوره ای طولانی از تکامل را پیموده است.

آدرس موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران,موزه تهران

در نمایشگاه موزه فرش ایران نمونه هایی از قالیچه های تصویری که هنر غنی ایرانی را به تصویر می کشانند، وجود دارد و در طی دوران های مختلف نمایشگاه های مختلفی برگزار شده که از مشهورترین آن ها می توان به نمایشگاه طرح بته، نمایشگاه سجاده ها و قالی های طرح محراب، نمایشگاهی از قالی های گل برجسته و دست بافت هایی از ارامنه اشاره نمود.

آدرس : تهران - ضلع شمالی پارک لاله،خیابان دکتر فاطمی
فاصله زمانی تا تهران 18 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز تهران ۵٫۱ کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ موزه فرش ایران تهران
  1. طراحی فرش :

    ممنون خیلی خوب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *