051-36040039
Chitgar Park2

پارک چیتگر تهران

2206 ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک چیتگر یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی است که در حاشیه غربی شهر تهران واقع شده است. مساحت این پارک 950 هکتار می باشد.

یکی از اهداف ایجاد بوستانی پر درخت در نزدیکی شهر تهران این بوده که بادهایی که از سمت غرب می وزند بعد از عبور از این مسیر مقدار اکسیژن هوای شهر تهران را افزایش دهند.

Chitgar Park3

علاوه بر اینکه امکان طبیعت گردی و گردشگری در پارک چیتگر برای گردشگران فراهم شده امکانات ورزشی نیز از قبیل پیست اسکیت، پیست سوارکاری و پیست دوچرخه ایجاد شده است. هم چنین در این پارک مسیر ویژه برای دوچرخه سواران طراحی شده است.

پیست دوچرخه چیتگر از پیست هایی نظیر سرعت، استقامت و کوهستان بهره جسته است. پیست استقامت از مسیر سرسبز و هوای نسبتا خنک تر داخل پارک عبور کرده است. طول این پیست با مسیرهای فرعی اش در حدود 8 کیلومتر می باشد.

Chitgar Park1

بیشتر امکانات در بخش شرقی پارک گذاشته شده و مساحتی در حدود 253 هکتار را به خود اختصاص داده اما بخش غربی پارک چیتگر به شکل بکر و جنگلی باقی مانده و دارای مساحتی معادل 658 هکتار می باشد.

میانگین ارتفاع پارک چیتگر تهران از سطح دریا 1269 متر می باشد.

Chitgar Park5

مساحت پوشش درختی پارک چیتگر تقریبا 734 هکتار می باشد و تقریبا 53 درصد از این پوشش را گونه های سوزنی برگ نظیر سرو خمره ای، سرو نقره ای و کاج الداریکا اختصاص داده و حدود 47 درصد از درختان شامل اقاقیا، زبان گنجشک، چتری، ارغوان و غیره در برگرفته شده است.

Chitgar Park4

دریاچه چیتگر در مجاورت بوستان سرسبز چیتگر قرار گرفته است. به دلیل بی احتیاطی در امر روشن کردن آتش از سوی برخی از گردشگران سبب ایجاد آتش سوزی در این پارک شده و به همین دلیل در نزدیکی این پارک یک ایستگاه آتش نشانی به بهره برداری رسیده است.

پارک جنگلی چیتگر به وسیله زمین های چیتگر، آزادراه تهران – کرج، آزاد شهر و پیکان شهر و منطقه خرگوش دره محصور شده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند