051-36040039

امامزاده صالح تجریش تهران

1718 ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
[Total: 5 میانگین: 5]
فاصله مکانی
تاریخچه
آدرس
فاصله زمانی

آنچه درباره زندگینامه امامزاده صالح(ع) می توان بیان کرد که ایشان از جمله امامزادگان و سادات عالی رتبه بود که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا(ع) از عراق به ایران مسافرت می نماید اما زمانیکه به منطقه تجریش وارد می شوند ایشان را در باغ گلشنی در زیر درخت چناری به شهادت می رسانند و در آنجا بدن این بزرگوار را به خاک می سپارند و در طی دوران مرقدی برای امامزاده صالح ساخته می شود.

امامزاده صالح یکی از بزرگترین امامزاده های ایران می باشد که در منطقه تجریش شهر تهران واقع شده است. با توجه به کتیبه ای که در بالای سردر صحن مشاهده می شود امامزاده صالح از فرزندان امام موسی بن جعفر است.

 

imamzadeh-saleh5

این بنا در قرن پنجم هجری ساخته شد اما در حدود سال 617 هجری بخاطر حمله مغول به ری تخریب گشت و مجددا در سال 700 هجری به دستور غازان خان بازسازی شد. هم چنین در دوران ایلخانیان، صفویه و قاجاریه قسمت هایی به اصل بارگاه اضافه گشت. ساختمان بقعه اصلی امامزاده صالح چهارگوش بوده و دارای دیوارهای قطور و مستحکم است. مساحت فضای داخلی بقعه 6.5 متر مربع می باشد. معماری به کار رفته در این بنا مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است.

imamzadeh-saleh1

گنبد شلجمی شکل امامزاده صالح با کاشی های زیبا آراسته شده که در سال 1323 هجری شمسی با تلاش استاد حسن فداکار مورد بازسازی و تعمیر  قرار گرفت. ساخت گنبد مستحکم امروزی را که در آن تزئینات و نقاشی های ظریف بکار رفته به بهادر خان نوه فتحعلی شاه نسبت داده اند. چنار قطوری در محوطه امامزاده صالح قرار داشت که به ثبت میراث فرهنگی رسیده بود و حتی گردشگران خارجی در نوشته هایشان به قدمت قدیمی درخت متذکر بودند اما در سال 1379 هجری شمسی این درخت بریده شد.

imamzadeh-saleh4

در داخل حرم امامزاده صالح تجریش صندوق چوبینی قرار دارد که مربوط به اواخر دوره صفوی و افشار است. هرساله زائران زیادی از نقاط مختلف کشور به حرم امامزاده صالح وارد می شوند به همین خاطر  طرح توسعه ای از سال 1374 هجری شمسی آغاز شده که همچنان هم ادامه خواهد داشت.

imamzadeh-saleh3

امامزاده صالح تجریش تهران در قدیم نیز گورستان عمومی بود که در طی سال های اخیر اثر گورها از بین رفته است و فقط چندین سنگ قبر باقی مانده است که از جمله می توان به سنگ قبر محمد ولی خان تنکابنی، سپهسالار اعظم اشاره نمود.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند