051-36040039

موزه رضا عباسی تهران

1904 ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
[Total: 3 میانگین: 5]
فاصله مکانی
تاریخچه
آدرس
فاصله زمانی

یکی از مجموعه های تاریخی و فرهنگی شهر تهران موزه رضا عباسی است که به عنوان کوچکترین موزه ایران باستانی مطرح می باشد.این موزه هم اکنون زیر نظر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می شود.

در سال 1356 هجری شمسی موزه ای در شهر تهران با نام رضا عباسی افتتاح شد. دو سال بعد موزه رضا عباسی با تغییرات داخلی در آن و افزایش مساحت نمایشی دوباره گشایش یافت.

reza-abbasi-museum4

سال ها بعد این موزه بعد از مرمت و بازسازی برای پنجمین بار در سال 1379 هجری شمسی افتتاح شد. در این موزه آثاری مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و مربوط به زمان قاجاریه مشاهده می شود.

اشیا و آثاری که در موزه رضا عباسی به نمایش در آمده شامل هنرهای ساخته شده از گل پخته، سنگ و فلز متعلق به دوران ما قبل تاریخ و همچنین اشیا و وسایل فلزی و هنرهای مربوط به دوره اسلام می باشند.

reza-abbasi-museum3

در این موزه برای حفظ و نگهداری از هنرها آزمایشگاه و کارگاهی منظور شده است. بیش از هزاران جلد کتاب به زبان های گوناگون در کتابخانه موزه رضا عباسی وجود دارد که ارزش های والای فرهنگ ایرانی را به تصویر می کشند. در انتشارات موزه منابع با ارزشی در زمینه میراث فرهنگی قرار گرفته است.

در موزه رضا عباسی 5 تالار با عنوان های پیش از اسلام، اسلامی 1، اسلامی 2، نگارگری و خوشنویسی وجود دارند.

در تالار پیش از اسلام موارد زیر به نمایش گذاشته شده است:

  • آثار ایرانی
  • آثار دوره های ماقبل تاریخ و پیش از اسلام
  • سیر پیشرفت تدریجی فنون و مطابقت با نیازهای روزمره انسان
  • آثار دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی

reza-abbasi-museum5

در دو تالار اسلامی 1 و 2، ظرف های سفالی، آثار فلزی و جواهرات و منسوجات دوره های سلجوقی، تیموری و صفوی و هم چنین آثاری از دوره قاجار به نمایش درآمده است.

در تالار خوشنویسی موزه رضا عباسی می توان با مراحل تحول خطاطی با توجه به خطوط نوشته های مختلف آشنا شویم و هنر کتابسازی را نیز بشناسیم.

reza-abbasi-museum6

در تالار نگارگری موزه نیز گنجینه کاملی از سنت نقاشی دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است.

ساعت بازدید برای علاقه مندان از موزه رضا عباسی در تمام ایام هفته به غیر از دوشنبه ها می باشد و از طریق شماره های تلفن 88513002 و 88513007 می توانند برای هماهنگی تماس داشته باشند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند