051-36040039
sadabad-complex0

کاخ سعدآباد تهران

2600 ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
[تعداد: 6    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ موزه سعدآباد در خوش آب و هواترین منطقه شهر تهران قرار گرفته است. در این مجموعه جنگل های طبیعی، قنات ها، باغستان ها و چشمه سارهای زیبا به چشم می خورد.

مجموعه موزه های کاخ سعدآباد تهران در شمال غربی تجریش و در زمینی به مساحت 300 هکتار ساخته شده است. 

این مجموعه با کوه های البرز، گلاب دره، ولنجک و تجریش همسایگی دارد و ازسمت شمال، آب رودخانه دربند وارد فضای دل انگیز کاخ موزه شده و از سمت دیواره جنوبی کاخ بیرون می رود. کاخ سعدآباد تهران هم چنین یکی از مهم ترین و بزرگترین مجموعه موزه های ایران می باشد که دارای هیجده کاخ از زمان های قاجار و پهلوی است.

ساعت بازدید کاخ سعدآباد,کاخ سعدآباد,کاخ سعدآباد عکس

در بخش مرکزی مجموعه کاخ سعدآباد تهران، موزه محمود فرشچیان مشاهده می شود که متعلق به دوره قاجار می باشد.  در دوره پهلوی ساختمان این موزه محل سکونت همسر چهارم رضاشاه، عصمت خانوم بوده  است که بعدها به انبار تبدیل شد و سپس پس از بازسازی در سال 1380 هجری شمسی، با عنوان موزه مینیاتور استاد فرشچیان معرفی و افتتاح گشت. در این موزه زیبا و دیدنی  بیش از 70 اثر از هنرنمایی های استاد فرشچیان به نمایش گذاشته شده است.

موزه استاد بهزاد,موزه استاد محمود فرشچیان,موزه سعدآباد

در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد نیز، ساختمانی متعلق به دوران قاجار و پهلوی قرار گرفته است. این بنا، در زمان پهلوی به کاخ کرباس شهرت داشته و محلی برای کار و استراحت رضاشاه بوده است. پس از بازسازی و مرمت های این بنا، در سال 1373 هجری شمسی  به مناسبت سالگرد تولد استاد حسین بهزاد موزه ای با عنوان موزه مینیاتوری استاد بهزاد در این ساختمان افتتاح گشت. این موزه  دارای 5 سالن شامل آثار ترسیم شده، در سبک مکاتب نگارگری ایرانی، آثار ملهم از اشعار شاعران ایرانی، آثار ترسیم شده از فرهنگ مردم عامه، ترسیم چهره بزرگان در قالب نگارگری و طراحی های این استاد ارجمند می باشد.

موزه سعدآباد تهران

از دیگر موزه های کاخ سعدآباد تهران می توان به موزه آب اشاره نمود که در جنوب شرقی کاخ سبز قرار گرفته است. دفتر رئیس تشریفات کاخ و دفتر مسئول حفاظت ارتش در این موزه قرار دارد. درساختمان موزه آب اسناد و مدارک آب، ابزار و ادوات مربوط به آب و تندیس هایی از دانشمندان آب شناس و تندیس میراب قرار گرفته است.

ساعت بازدید کاخ سعدآباد,کاخ سعدآباد,کاخ سعدآباد عکس

موزه های دیگر کاخ سعدآباد عبارتند از : موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه ظروف سلطنتی، موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد، موزه اتومبیل های سلطنتی ، موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد، موزه برادران امیدوار، موزه چهره‌های ماندگار، موزه مردم ‌شناسی، موزه نظامی، موزه هنر ملل، موزه هنرهای زیبا سعدآباد، کاخ سبز، کاخ‌ موزه سفید، ساختمان جمهور، کاخ احمد شاهی، کاخ اختصاصی وساختمان بهمن می باشند.

ساعت بازدید کاخ سعدآباد,کاخ سعدآباد,کاخ سعدآباد عکس

هر یک از موزه های کاخ سعدآباد آن قدر حرف برای گفتن دارند که در این مطلب نمیگنجد و بهتر است دیدن این مکان تاریخی را از دست ندهید و به شهر تهران مسافرتی نمائید.

بازدید از موزه های کاخ سعدآباد تهران در تمام ایام هفته از ساعات 9 تا 18:30 می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند