MENUMENU
051-36040039
shah-abdol-azim-shrine1

حرم شاه عبدالعظیم تهران

3274 ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
[تعداد: 4    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از زیارتگاه های معروف شیعیان حرم شاه عبدالعظیم می باشد که در جنوب تهران و در شهر ری واقع شده است. شاه عبدالعظیم یکی از نوادگان حسن بن علی(ع) است که زندگی و مرگ ایشان در فیلم مسافر ری به کارگردانی داوود میر باقری به تصویر کشیده شد.

با ورود عبدالعظیم حسنی به شهر ری و سکنی در سرداب خانه یکی از شیعیان، روزها را با روزه گرفتن و شب ها به نماز خود را مشغول می کرد. ایشان هر از گاهی از خانه خارج می شد و قبری را که اکنون در روبروی آرامگاهش وجود دارد زیارت می نمود. بعد از مدتی خبر ورود شاه عبدالعظیم به شهر ری در میان مردم می پیچید و در این زمان یکی از شیعیان پیامبر را درخواب می بیند که پیامبر خبر سکنی شاه عبدالعظیم در کوی بردگان را به وی می دهد و به مرد شیعی می گوید که عبدالعظیم حسنی به زودی از دنیا می رود و محل دفن ایشان را در کنار درخت سیبی در باغ عبدالجبار بن عبدالوهاب می دهد و شخص فردای آن روز راهی باغ معهود شده برای خرید می شود و بعد از ماجرای خوابش برای صاحب باغ و بیان تأیید دیدن خواب نیز توسط صاحب باغ، این ملک را برای سادات و شیعیان وقف نمودند.

حرم حضرت شاه عبدالعظیم,حرم شاه عبدالعظیم,شاه عبدالعظیم

پس از درگذشت عبدالعظیم حسنی و هنگامی که ایشان را غسل می دادند، کاغذی را در پیراهنش پیدا می کنند که خود را به صورت کامل معرفی نموده بود.

شاه عبدالعظیم حسنی,شاه عبدالعظیم کجاست,عبدالعظیم حسنی

بخش پائینی حرم حضرت شاه عبدالعظیم حسنی چهار گوشی می باشد. بر فراز چهار گوشه حرم چهار طاق مورب ساخته اند که در بالاتر از آن یک هشت ضلعی مشاهده می شود که بر رویش یک شانزده ضلعی قرار داده اند. در حقیقت گنبد اصلی حرم را بر روی این هشت ضلعی احداث نموده اند. در تمام این بخش ها آیینه کاری رویت می شود. تعمیرات اصلی در دوره شاه طهماسب صفوی صورت پذیرفته است. صحن ها و ایوان آستانه از آثار دوره صفویان می باشد. به دستور ناصرالدین شاه پوشش طلایی و زرینی در سال 1270 هجری قمری برای گنبد انجام پذیرفت.

عکس شاه عبدالعظیم

در جوار ضریح و رواق های پیرامون و اکثرا در باغ طوطی بسیاری از مشاهیر ایرانی به خاک سپرده شده اند که می توان به آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی، ناصرالدین شاه قاجار، شیخ محمد خیابانی، ستارخان و غیره اشاره نمود.

 در اطراف مجموعه حرم شاه عبدالعظیم حسنی بازار قدیمی متشکل از گچ و خشت وجود دارد که متعلق به دوره صفویه می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند