حمام خان یزد

بازدید : 1629 بار
آدرس حمام خان یزد,بنای تاریخی یزد,حمام تاریخی خان
تاریخچه : حمام خان یزد یکی از مشهورترین حمام های تاریخی ایران است که دارای معماری ساده و فضایی دلچسب بوده که نگاه هر گردشگری را به سمت خود می کشاند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]

حمام خان یا گرمخانه نور، در سال 1212 هجری قمری توسط حاکم یزد محمد تقی خان بافقی ساخته شد. این حمام در میدان خان شهر یزد واقع شده و در زمینی به مساحت 1170 متر مربع و با زیر بنای 900 متر مربع بنا گشت. مجموعه حمام خان یزد دارای بخش های مختلفی نظیر گاوروتون، خزینه و شاه نشین می باشد. این بنای تاریخی در حال حاضر، به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می گردد.

حمام تاریخی یزد,حمام خان,حمام های تاریخی ایران

از طریق سه مسیر میدان خان، بازارچه کاشیگری و بافت مسکونی مجاور می توان به بنای حمام خان رسید. بنای حمام شامل ورودی ها، گرمخانه، استخر کنار گرمخانه، سربینه و فضا های مرتبط با آن ها می باشد. در پیرامون سربینه حمام خان سکو های نشیمن، جای نهادن کفش و رخت کن تعبیه شده که در مجموع می توان گفت که فضای سربینه از لحاظ مساحت و تزئینات از دیگر فضا های حمام مشخص تر بوده است. هم چنین برای روشنایی فضای سربینه از نورگیر های زیبایی که در گنبد مسقف شده کار شده، بهره برده می شده است. نقاشی هایی مزین در سطوح داخلی سربینه بوده که هم اکنون قسمتی از تزئینات باقی مانده است. در دوره های اخیر تعمیر و بازسازی هایی در حمام خان یزد صورت پذیرفته و در حال حاضر به ثبت تاریخی رسیده است.

مجموعه خان یزد
نمای داخلی حمام خان از سنگ و آجر است و آثاری از نقاشی های مربوط به اواخر دوره قاجار بر روی دیوار های نبش شاه نشین در قسمت ورودی حمام دیده می شوند که متأثر از مطالب شاهنامه اند. گرمخانه حمام خان دارای چهار ستون میانی و دو سقف گنبدی شکل است که گرداگرد ستون ها احاطه شده اند.

آدرس حمام خان یزد,بنای تاریخی یزد,حمام تاریخی خان

هم چنین فضای بخش گاورو حمام، باریک و شیبدار بوده که گاو راحت تر بتواند آب از چاه بیرون کشد. دالان حمام در واقع فضایی است که سلسله مراتب ورودی، خروجی و سربینه را تشکیل می دهد.

آدرس : یزد - شهر یزد، خیابان ملا اسماعیل
فاصله زمانی تا یزد 5 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز یزد ۱٫۴ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *