قنات زارچ یزد

بازدید : 1409 بار
آدرس قنات زارچ یزد,طول قنات زارچ,طولانی ترین قنات ایران
تاریخچه : قدیمی ترین قنات در جهان، قنات باغ زارچ می باشد که در استان یزد قرار گرفته است.این قنات به عنوان بیست و سومین قنات ایران مطرح و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. هم چنین قنات زارچ طولانی ترین قنات ایران می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

قنات زارچ یزد دارای طولی در حدود 120 کیلومتر است و تعداد حلقه چاه های آن برابر با 2115 است. 

قنات زارچ یزد شامل سه سرشاخه بوده که نام های سرشاخه هایش شور، شیرین و ابراهیم خویدکی است. در حال حاضر شاخه شور قنات زارچ فعال است و  به خاطر افت سطح آب های زیرزمینی دو شاخه دیگر  کم آب و در نهایت خشک شدند.

قنات باغ زارچ یزد,قنات زارچ,قنات زارچ در یزد

قدمت قنات زارچ یزد نزدیک به سه هزار سال می باشد. این قنات در قبل از اسلام و در زمان زرتشتیان حفر گشته به همین خاطر به رسم آن دوران برخی از میله های چاه به شکل مربع حفر شده و بین قنات ها منحصر بفرد می باشد.

از لحاظ نوع مسیر و طولانی بودن قنات زارچ، آن را می بایست شاهکاری تاریخی دانست چرا که طول مسیر اصلی به همراه شاخه های آن در حدود 80 کیلومتر می باشد.

قنات یزد

مبدا قنات زارچ در نزدیکی روستای فهرج قرار گرفته است که پس از گذر از روستاهای خویدک، اکرمیه و دهنو وارد شهر یزد شده و از نقاط مختلف شهر از جمله میدان امیر چخماق، مسجد جامع یزد گذشته و از شهر یزد خارج شده و به سمت باغ زارچ حرکت می نماید. قنات تاریخی و قدیمی سال ها در پی دست و پنجه نرم کردن با فاضلاب و خشکسالی است.

آدرس قنات زارچ یزد,طول قنات زارچ,طولانی ترین قنات ایران

عمق مادر چاه قنات زارچ 85 متر، تعداد مالکان قنات 10 نفر و زمین های تحت کشت این قنات 40 هکتار می باشد.

شورای قنات زارچ مسئول مدیریت، حفظ و نگهداری، تقسیم و توزیع آب می باشد که تعداد اعضای آن 5 نفر بوده و گزینش آن ها از سوی مالکین و شاربین قنات صورت می پذیرد. 

آدرس : یزد - شهر یزد، به سمت بزرگراه یزد-میبد
فاصله زمانی تا یزد 24 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز یزد ۱۷٫۶ کیلومتر