051-36040039
zarch-ghanat2

قنات زارچ یزد

1732 ۱۳۹۵/۰۳/۰۴
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدیمی ترین قنات در جهان، قنات باغ زارچ می باشد که در استان یزد قرار گرفته است.این قنات به عنوان بیست و سومین قنات ایران مطرح و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. هم چنین قنات زارچ طولانی ترین قنات ایران می باشد.

قنات زارچ یزد دارای طولی در حدود 120 کیلومتر است و تعداد حلقه چاه های آن برابر با 2115 است. 

قنات زارچ یزد شامل سه سرشاخه بوده که نام های سرشاخه هایش شور، شیرین و ابراهیم خویدکی است. در حال حاضر شاخه شور قنات زارچ فعال است و  به خاطر افت سطح آب های زیرزمینی دو شاخه دیگر  کم آب و در نهایت خشک شدند.

zarch-ghanat1

قدمت قنات زارچ یزد نزدیک به سه هزار سال می باشد. این قنات در قبل از اسلام و در زمان زرتشتیان حفر گشته به همین خاطر به رسم آن دوران برخی از میله های چاه به شکل مربع حفر شده و بین قنات ها منحصر بفرد می باشد.

از لحاظ نوع مسیر و طولانی بودن قنات زارچ، آن را می بایست شاهکاری تاریخی دانست چرا که طول مسیر اصلی به همراه شاخه های آن در حدود 80 کیلومتر می باشد.

zarch-ghanat3

مبدا قنات زارچ در نزدیکی روستای فهرج قرار گرفته است که پس از گذر از روستاهای خویدک، اکرمیه و دهنو وارد شهر یزد شده و از نقاط مختلف شهر از جمله میدان امیر چخماق، مسجد جامع یزد گذشته و از شهر یزد خارج شده و به سمت باغ زارچ حرکت می نماید. قنات تاریخی و قدیمی سال ها در پی دست و پنجه نرم کردن با فاضلاب و خشکسالی است.

zarch-ghanat4

عمق مادر چاه قنات زارچ 85 متر، تعداد مالکان قنات 10 نفر و زمین های تحت کشت این قنات 40 هکتار می باشد.

شورای قنات زارچ مسئول مدیریت، حفظ و نگهداری، تقسیم و توزیع آب می باشد که تعداد اعضای آن 5 نفر بوده و گزینش آن ها از سوی مالکین و شاربین قنات صورت می پذیرد. 

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد