051-36040039
naein5

مسجد جامع نایین اصفهان

4452 ۱۳۹۴/۱۰/۲۴
[تعداد: 10    میانگین: 4.5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد جامع نایین که يکي از آثار تاريخي شهر اصفهان مي باشد. از مساجد بسيار قديمي ايران بوده و ساختمان آن دارای سبکی جالب است.

يکي از شهرهاي استان اصفهان که در مرکز ايران قرار گرفته نایین است. اين شهر در منطقه دشت کوير قرار گرفته‌ و آب و هوايي خشک و کويري دارد. در مواجهه با آثار تاريخي شهر نائين، نکته اي جالب که نظر مسافران را به خود جلب مي نمايد، نزديکي بناهاي تاريخي اين شهر به يکديگر است به عبارت بهتر، بناهاي مسکوني در گذشته کاملا نزديک به ساختمانهاي تاريخي شهر قرار داشته اند.

مسجد جامع نایین همانند مساجد ایرانی دیگر مختص به چهار ایوان است. در زمان دوره سلجوقی، ساخت مساجد چهار ایوانی شروع شد. مسجد نایین در طی روزگار وضعیت قبلی خود را حفظ نموده است. شباهت های فراوانی از لحاظ معماری با مسجد تاریخانه دامغان دارد.  این اثر تاریخی یکی از نفیس ترین مساجد ایران از لحاظ وجود گچبری های زیبا است. ایوان و گنبد خانه در مسجد جامع نایین دیده نمی شود. فرم ساختار مسجد تقریبا یکنواخت می باشد. مسجد جمعه و مسجد علویان نام های دیگر مسجد نایین است.

آثار تاریخی,بناهای تاریخی,محراب مسجد جامع نایین

به نظر کریستی ویلسون در مقايسه با مسجد تاريخانه دامغان، ستونهاي مسجد جامع نائين کوچکتر و دالانها بلندتر و طاقها تيزتر ساخته شده است.

در کتاب مرات البلدان، ساخت اين مسجد به فرمان عمر ابن عبدالعزيز هشتمين خليفه عباسي نسبت داده شده و در همين کتاب، به چند قطعه خشت اشاره شده که اسامي خلفاي راشدين روي آنها نوشته شده است. طبق نظر اس فلاندري، محراب اين مسجد اصيل ترين نمونه هنر محراب سازي آن دوره به حساب مي آيد.
آندره گدار رئيس سابق باستان شناسي ايران، ساختمان بنا را متعلق به دوره ديالمه مي داند. بنا به تحقيق پروفسور پوپ شرق شناس آمريکايي، مسجد جامع نائين در سال ۳۵۰ هجري ساخته شده است.

بنا بر کاوشهاي چند سال اخير توسط سازمان ميراث فرهنگي، ساختمان اوليه مسجد در قرن دوم هجري بنا شده است و در آن زمان، صحن و شبستانهاي سه طرف و رواق سمت مقابل قبله به وجود آمده و ديواري از جنس خشت گرداگرد اين بخش قرار داشته که بخشهايي از اين ديوار هنوز باقيست. قديمي ترين تاريخ ذکر شده در مسجد روي منبر نوشته شده که مربوط به سال ۷۱۱ هجري است. کتيبه در چوبي مسجد نيز تاريخ سال ۷۸۴ را بر روي خود دارد.

مسجد جامع نایین,مسجد جمعه نایین,مسجد نایین

مسجد در گذشته داراي شش ورودي بوده است. در سمت جنوب غربي مسجد، سه ورودي قرار داشته است. هر يک از وروديها يک پيش طاق کوتاه داشته و به شبستان راه مي يابد و دالان و هشتي ندارد. در شمال شرقي صحن مسجد، سردر اصلي آن واقع گرديده و در جنوب شرقي ورودي ديگري واقع است. ورودي هاي مسجد اوليه در دو طرف ايوان شمال شرقي قرار داشت و با توجه به اين مساله، از سمت قبله وارد مسجد مي شدند.

نایین اصفهان

اين مسجد، صحني کوچک و چهارضلعي داشته و در سه طرف شرق و غرب و جنوب آن، چهلستون هايي قرار گرفته که ورودي بلند و بازي دارند و به سمت صحن باز مي شوند.

چهلستون جنوبي بزرگترين چهلستون بوده و در بخش جنوبي آن، محراب گچ بري مسجد با منبر ارزشمند آن قرار گرفته است.

آثار تاریخی,بناهای تاریخی,محراب مسجد جامع نایین

مهمترين فضاي مسجد نایین اصفهان، شبستانهاي آن هستند که در سه طرف به شکلي عميق و در يک طرف با عمق کمتر ساخته شده اند. بزرگترين شبستان که محراب مسجد جامع نایین در وسط آن بنا گرديده در سمت قبله است. تزئينات محراب و منبر مسجد که در نوع خود بهترين هستند، از گچ بري هاي عالي گل و بوته و خطوط ساده کوفي تشکيل شده اند.

 اين تزئينات در کل محراب و هلال طاقنماي اطراف و پشت بغل ها و ستون هاي گرد کناري به کار رفته است. اما اخيرا کتيبه اي نيز از جنس طلا و لاجورد در پشت گچبري اين منطقه کشف شده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • فاصله گلناری

    خیلی ممنون از این مطلب