MENUMENU
051-36040039
nasir-ol-molk-mosque5

مسجد نصیر الملک شیراز

4813 ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
[تعداد: 4    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد نصیر الملک، یکی از مساجد قدیمی و تاریخی دوران قاجار در شهر شیراز است. این مسجد زیبا با داشتن طاق های بلند به همراه شیشه های رنگی و کاشی کاری های هنرمندانه چشم هر بیننده و گردشگری را به سمت خود مجذوب می کند.

مسجد نصیر الملک ایران به دلیل اینکه در نقوش آن رنگ صورتی کار شده به مسجد صورتی نیز شهرت دارد. بنای نام برده شده در محله ای به نام گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

تاریخچه مسجد نصیرالملک,عکس مسجد نصیرالملک شیراز,قدیمی ترین مسجد در شیراز

 یکی از بزرگان سلسله قاجار به نام میرزا حسن علی ملقب به نصیر الملک دستور ساختن این بنای تاریخی را داد که مدت زمان ساخت آن 12 سال به طول انجامید. معمار مسجد نصیر الملک شخصی بنام محمد حسن معمار بود.

صحن وسیعی در سمت شمال مسجد نصیر الملک قرار گرفته است. در ورودی بنا، شامل طاق نمایی مزین به کاشی های رنگارنگ می باشد. هم چنین دو شبستان در سمت شرق و غرب مسجد مشاهده می گردد.

مسجد تاریخی در شیراز,مسجد تاریخی نصیرالملک,مسجد نصیرالملک

در حیاط مسجد نصیر الملک حوض بزرگی واقع شده و طاقی در سمت شمال حیاط است که به طاق مروارید یا پنج کاسه معروف می باشد. در طاق جنوبی بنا نیز دو گلدسته زیبا قرار گرفته و در طرف غرب مسجد نیز شبستان اصلی با دریچه های شیشه ای رنگی و در طرف شرق شبستانی با هفت ستون سنگی رویت می شود.

تاریخچه مسجد نصیرالملک,عکس مسجد نصیرالملک شیراز,قدیمی ترین مسجد در شیراز

به کاربردن شیشه های رنگی در این بنا شاید متذکر شوید که این اتفاق معمول بوده و در طراحی معماری ایرانی و در کلیساها نمود دارد، اما دیدن آن ها در مسجد رنگ ها جلوه دیگر و متفاوتی را ایجاد کرده به طوریکه تصاویر و عکس های مسجد نصیر الملک شیراز بارها و بارها در رسانه های خارجی پخش شده و زیبایی آن را مورد ستایش و تمجید قرار داده اند.

تاریخچه مسجد نصیرالملک,عکس مسجد نصیرالملک شیراز,قدیمی ترین مسجد در شیراز

کاشی کاری های صورت گرفته در این بنا نیز نسبت به کارهای دیگر هم زمان خود از کیفیت زیادی بهره مند بوده به طوریکه در نقوش آن از آب طلا استفاده شده است. نقش و نگارهای دیوارهای حیاط مسجد نصیر الملک نیز از سفرهایی که به اروپا انجام می شد، الهام گرفته شده است.

تاریخچه مسجد نصیرالملک,عکس مسجد نصیرالملک شیراز,قدیمی ترین مسجد در شیراز

چاهی که در آن دوران به وسیله گاو از آن آب بیرون می کشیدند هنوز موجود است. مرمت این بنای باشکوه با توجه به استاندارهای بین المللی از سال های قبل صورت گرفته است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند