بازار مسگرها شیراز

بازدید : 1588 بار
آدرس بازار مسگرها شیراز,بازار مسگر های شیراز,بازار مسگران شیرازی
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]

در گذشته مشاغلی تخصصی و یکپارچه در تمام شهر ها وجود داشته که منبع آن ها اغلب در بازارها و بازارچه های قدیمی و سنتی شهر بوده است. این مشاغل هنوز هم وجود دارند مثل فرش فروش ها، طلا ساز ها و مسگری که برای هر کدام در بازار یک راستای مشخصی وجود داشت. امروز به بازاری می پردازیم که به نام یکی از این مشاغل است، “بازار مسگرهای شیراز” و شما می توانید نظیر این بازار را در بیشتر شهر ها نظاره کنید از جمله : بازار مسگرها کرمان، بازار مسگرها یزد، بازار مسگرها اصفهان و …

مشخصات اولیه بازار

بازار مسگرها در شیراز,تاریخچه بازار مسگرها شیراز,شیراز بازار مسگرها

بازار مسگرها در شیراز، یکی دیگر از بازار های سنتی و قدیمی می باشد که بیشتر غرفه های آن مختص مسگرها بوده اند ولی امروزه در کنار غرفه های آن واحدهای تجاری دیگر نیز ایجاد شده است. بازار مسگرها در کنار درب شاهزاده می باشد و ادامه بازار قیصریه است. در گذشته سر و صدای مسگرها در حجره هایشان خود نشانه ای بود برای پیدا کردن بازار، اما امروزه در بازار مسگرها شیراز تنها چند حجره مسگری بیشتر باقی نمانده و اکثر کسبه به مشاغل دیگر می پردازند.

معماری بازار

عکس بازار مسگرها شیراز

تاریخچه بازار مسگرها شیراز به عهد قبل از قاجار باز می گردد. این بازار در زمان قاجار بر اثر زلزله ویران و به دلیل تخریب بازار، سال 1299 هـ.ق بازسازی شده است. سقف بازار دارای طاق و تویزه های با ارزشیست که به اهمیت بنا می افزاید، در قسمت بالایی عرقچین ها حورنور های بسیار زیبایی را بوجود آورده اند. بازار مسگران شیرازی از گچ و آجر ساخته شده است. در گذشته مغازه ها با توجه به شغل و کالاهای موجود در آن ارتفاع می گرفتند و یا در دل زمین فرو می رفتند، این بازار غرفه های تجاری پایین تر و یا هم سطح پیاده روی بازار دارد.

بخش فروش

آدرس بازار مسگرها شیراز,بازار مسگر های شیراز,بازار مسگران شیرازی

بهتر است که بگوییم مسگری یکی دیگر از صنایع دستی ایران بوده و در شهر های بزرگ آن رواج داشته است. شیراز بازار مسگرهای زیبایی داشته که امروزه در آن فقط می توان برای ایام خاص و خرید دیگ و لوازم مورد نیازش به آنجا رجوع کرد، شاید وجود مس در خانه دارای حکمت زیبایی بوده که گذشتگان ما اهمیت وجودیش را در خانه تاکید می کردند. شاید بهتر باشد بجای اجناس بی کیفیت و یا گران قیمت غریبه از اجناس با ارزش کشور خودمان استفاده کنیم.

آدرس بازار مسگرها شیراز : خیابان لطف علی خان زند، بین بازار اردو و سرای مشیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *