051-36040039
bushehr

صنایع دستی بوشهر

6159 ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
[تعداد: 17    میانگین: 4.5/5]

صنایع دستی بوشهر به دلیل وضعیت آب و هوایی و اقلیمی نقش مهمی در وضعیت اقتصادی مردم این منطقه دارد و از تنوع محدودی برخوردار است. کشاورزی در این بخش رونق چندانی ندارد و مردم این منطقه تلاش می کنند با آنچه طبیعت در اختیارشان قرار داده محصولاتی را بسازند که منبع درآمدی خوبی برایشان باشد. در این بین مشهورترین صنایع دستی بوشهر گبه، سوزن دوزی، حصیربافی، گرگوربافی، گلافی هستند. شما می توانید برخی از صنایع دستی استان بوشهر که به آن اشاره کردیم را بعنوان سوغات تهیه کنید و برای آشنایی بیشتر با سوغاتی های خوراکی بوشهر به مطلب مربوط به سوغات بوشهر مراجعه کنید. دیگر صنایع دستی شهر بوشهر و این استان عبارتند از:

 • قالی
 • سفال
 • گیوه
 • مشک
 • زنبیل
 • گلیم بافی
 • تور
 • نساجی
 • مصنوعات رودوزی
 • جاجیم
 • دلوچه سازی

گبه بوشهر

gabe bushehr

گبه بوشهر، یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی و خانگی در استان بوشهر ست که زنان هنرمند و خوش ذوق به بافت آن مشغول هستند. این هنر بیشتر در نقاط روستایی بوشهر رایج است و بعنوان یک شغل اصلی دیده می شود. گبه یکی از محبوب ترین فرش هایی است که در خانه های ایرانی به چشم می خورد و زیبایی خاصی به آنها می دهد پس می توانید آن را بعنوان یک سوغات زیبا از شهر بوشهر تهیه کنید.

نمد مالی بوشهر

namad mali bushehr

نمد یکی از صنایع دستی سنتی، رایج است که در گوشه و کنار ایران درست می شود و هنرمندان بوشهری هم به خلق این زیراندازهای زیبا مشغول هستند. همانطور که می دانید نمد نوعی زیرانداز است که به علت وزن کم و نم گیر بودنش در بین عشایر پرطرفدار است و بعضی اوقات برای تزیین استفاده می شود.

سوزن دوزى بوشهر

suzan duzi bushehr

سوزن دوزی یکی از هنرهای قدیمی است که در بین زنان هنرمند برای پر کردن اوقات فراغتشان انجام می شود. در واقع سوزن دوزی نوعی گلدوزی بر روی پارچه های ساده در رنگ های مختلف است و طرح های مورد استفاده در آن محلی و سنتی هستند همچون طرح های هندسی ساده ای که جلوه ی خاصی را خلق می کنند. محصولات تهیه شده با این هنر رومیزی، کوسن، زیربشقابی و … هستند و همچنین سوغاتی های جذابی از بوشهر خواهند بود.

حصیر بافی بوشهر

hasir bafi bushehr

درخت نخل کاربردهای بسیاری دارد علاوه بر استفاده از خرما و فرآورده های حاصل از خرما، از شاخ و برگ آن برای بافت حصیر(زیرانداز)، سبد و بعضی از ظروف کاربردی استاده می کنند. این صنایع بسیار زیبا هستند و در بین مردم بوشهر و جنوب کشور کاربردهای بسیاری دارند.

گلافی بوشهر

galafi bushehr

گلافی به معنای لنج و قایق سازی است. این حرفه به دلیل اینکه بوشهر و بیشتر شهرهای این استان در کنار دریا قرار دارند از قدیم الایام رونق داشته است و سابقه ی آن به دوران افشاریه می رسد. هنر گلافی در گذشته بصورت دستی و سنتی اجرا می شد اما به دلیل سختی بسیار در تولید امروزه شکل کارگاهی و صنعتی به خود گرفته است. مصالح اولیه مورد استفاده چوب مقاوم در برابر رطوبت می باشد که در اسکلت آن استفاده می شود و تخته های هندی به نام سای که برای بدنه اش استفاده می کنند.

گرگور بافی بوشهر

gagur sazi bushehr

گرگور نوعی قفسه های سیمی بصورت مشبک هستند که برای صید در مناطق بندری استفاده می شوند. ارتفاع آن ها بسته به شرایطی همچون نوع شناور و محل صید یک تا سه متر است. این وسیله در بوشهر شهرت بسیاری دارد و در کنار ساحل و مناطقی که لنج های ماهیگیری هستند به چشم می خورند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات