MENUMENU
051-36040039

موزه کشاورزی ایلام

1231 ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ فلاحتی ایلام به دستور غلامرضا خان ابوقداره در سال 1326 هجری قمری بنا گردید. این بنای تاریخی در سال 1390 تبدیل به موزه کشاورزی شهرستان تبدیل شد.

شهر تاریخی ایلام با وجود جاذبه های تاریخی پر تعداد، همه ساله میزبان تاریخ دوستان بسیاری از اقصی نقاط ایران و جهان می باشد. یکی از مشهورترین بناهای تاریخی بجامانده، موزه کشاورزی یا همان کاخ فلاحتی ایلام است. این کاخ در سال 1326 هجری قمری به دستور غلامرضا خان ابوقداره بنا شد. دلیل قرار دادن نام فلاحتی (کشاورزی) بر روی این بنا، قرارگیری آن در محوطه سازمان جهاد کشاورزی ایلام ذکر شده است.

جاذبه هاي گردشگري استان ايلام,جاذبه های تاریخی ایلام,کاخ فلاحتی ایلام

موزه کشاورزی ایلام به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی ایلام، از بناهای بازمانده از دوران قاجار است که در زمینی به مساحت 810 متر مربع با زیربنای در حدود 337 متر مربع احداث شد. بعد از ورود به محوطه سازمان جهاد کشاورزی، در سمت شمالی محوطه موزه کشاورزی واقع شده است. موزه دارای پنج اتاق و یک ایوان است و یک طبقه می باشد. تزئینات نمای بیرونی موزه با آجر و گچ انجام شده است. ایوان ورودی بوسیله چهار پله از سطح زمین جدا شده و بالاتر از سطح زمین قرار دارد. این ایوان دارای شش ستون می باشد و سرستون های آن به شکل زیبایی تزئین شده اند. با ورود به داخل بنا با دو اتاق تودرتو و یک هال بزرگ که در وسط قرار گرفته، مواجه می شویم. یک ایوان در جلوی هال قرار داد که در هال و اتاق ها به سمت آن باز می شوند. دو سمت اتاق ها به شکل چند ضلعی های منظم بیرون زده درآمده و در هر سمت پنجره ای با گچ بری های زیبا و طراحی شده با نقوش گل و گیاه و انسان، به چشم می خورد. ابعاد هر کدام از پنجره ها 2*1 می باشد. سقف تراس بر روی دو ستون که هر کدام از سرستون های آن به سبک کوفی ساخته شده، تکیه زده و سقف کاخ نیز به صورت طاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و بوسیله سطحی شیبدار پوشانده شده است. موزه کشاورزی در ایلام با مصالحی نظیر آجرهای مربعی شکل، چوب، گچ، سنگ تراش خورده و ورق گالوانیزه برای پشت بام ساخته شده است . کف موزه نیز آجر فرش می باشد. از آجر فرش برای پوشش کف پیاده رو و صحن آن نیز استفاده شده که به دلیل استفاده بی رویه در طول این سالها چندین بار مرمت گشته و در حال حاضر با موزاییک بازسازی شده است.

موزه تاریخ کشاورزی ایلام,موزه کشاورزی,موزه کشاورزی در ایلام

کاخ فلاحتی ایلام در سال 1390 تبدیل به موزه کشاورزی ایلام شد. موزه تاریخ کشاورزی ایلام دارای چهار فضای نمایشی است که هر قسمت نمایانگر تاریخچه کشاورزی در ایلام می باشد. فضای اول به معرفی ابزارهای سنگی کشف شده از تپه علی کش می پردازد. این وسایل متعلق به هشت هزار سال قبل می باشد و شامل وسایلی نظیر ابسیدین، کوبه و سنگ معمولی، تیغه و ریز تیغه می باشد. فضای دوم حال و هوای وضعیت کشاورزی در حدود 50 سال قبل را نشان می دهد و مربوط به مراحل کاشت، داشت و برداشت است. دو قسمت دیگر موزه نیز به معرفی گیاهان دارویی و سندهای زمین های کشاورزی می پردازد. موزه کشاورزی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان ایلام شناخته می شود. نشاط آوران بازدید از دیگر موزه های استان ایلام را نیز در طول سفر خود به این استان به شما پیشنهاد می کند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند