گنبد الله وردیخان مشهد

19364 ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 13 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این رواق در شمال شرقی آستان قدس و در شرق رواق توحید خانه واقع شده و به صورت یک کثیر الاضلاع است. این بنا از نظر قدمت و هم به لحاظ طرح و ترکیب، از ویژگی ممتازی برخوردار بوده و از جالب‌ترین و با شکوه‌ترین رواق‌‌ گنبدهای آستان قدس رضوی می باشد.

گنبد الله وردیخان مشهد توسط الله وردیخان که از سرداران زمان شاه عباس بوده ساخته شده است. این بنا بصورت هشت ضلعی و هشت صفه است. گنبد الله وردیخان از حیث کاشیکاری فوق العاده نفیس و ممتاز است و یکی از زیباترین شاهکارهای هنری آستان قدس رضوی می باشد.

سقف خارجی گنبد الله وردیخان از نظر استحکام و محافظت با خشت های مسی پوشانده شده است. الله وردیخان در سال 1021 هـ.ق در شیراز فوت کرد و جنازه او را به مشهد منتقل کردند و در زیر صفه جنوبی همین گنبد که خودش ساخته بود دفن کردند. مقبره الله وردیخان در توحید خانه حرم مطهر که در شمال حرم بین رواق پشت سر و صحن عتیق می باشد، قرار دارد.

ساختمان رواق گنبد الله وردیخان به لحاظ معماری و ظرافت در کاشی‌ کاری و مقرنس‌ سازی، از شاهکارهای مسلم به شمار می‌ آید. مساحت رواق گنبد الله وردیخان با محاسبه فضاهای جانبی، حدود 171 متر مربع است. در تمام جای این بنای معنوی، کتیبه‌‌ های فراوانی از آیات و احادیث به چشم می‌خورد. دور تا دور این رواق، تاریخ ولادت و شهادت امامان معصوم (ع) به همراه بعضی از احادیث معتبر مکتوب شده است. بنای رواق گنبد الله وردیخان در سال 1013 هـ.ق آغاز و در سال 1021 به پایان رسید. بانی رواق الله وردیخان، یکی از مردان خوش‌ نام عصر صفویه است. در تور مشهد خود حتما با دقت زیادی از این بنا بازدید نمایید.

عکس رواق گنبد الله وردیخان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید