آرامگاه امامزاده یحیی مشهد

28834 ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 26 امتیاز : 3.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آرامگاه یحیی بن زید بن علی بن الحسین در نزدیك روستای میامی قرار دارد، آرامگاه امامزاده یحیی در دامنه کوه ساخته شده است و گنبد آجری آن متعلق به قرن دهم هجری قمری می باشد. در اطراف آرامگاه سنگ قبرهای قدیمی زیادی مربوط به سال 981 هجری قمری وجود دارد.

آرامگاه امامزاده یحیی در فاصله حدود 50 کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد و در یک کیلومتری روستای میامی قرار دارد.

امامزاده یحیی (ع) از فرزندان زید و از نوادگان امام زین العابدین است. مادرش ربطه دختر ابی هاشم عبدالله بن محمد حنیفه می باشد که در سال 107 هجری قمری به دنیا آمد و بعد از 90 سال مبارزه بر علیه بنی‌امیه به دلیل نداشتن امنیت جانی از نینوا به مدائن رفت و از آنجا به خراسان هجرت نمود و سرانجام در جوزجان از توابع خراسان قدیم واقع در افغانستان کنونی در سال 125 هجری قمری در سن 18 سالگی به شهادت رسید.

امامزاده یحیی در میامی مشهد دارای پلکان های عریضی است که در شیب بلندی ایجاد شده است. در مجاورت بنای بقعه امکاناتی از جمله اتاق ، محل اسکان موقت و فروشگاه برای زائران تور مشهد در نظر گرفته شده است. در نزدیکی بنا، چشمه آب معدنی در دامنه کوه جریان دارد. امروزه این مکان به عنوان زیارتگاه و تفریحگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

میامی (آرامگاه امامزاده یحیی در مشهد) در بخش رضویه قرار دارد که در این مکان امام زاده یحیی‌ بن حسین بن زید (ع) یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین (ع) مدفون شده است. ایشان که حسین نام داشته دارای چندین فرزند بوده که یکی از آنها به نام یحیی با کنیه ابوالحسن شناخته می شود. ایشان در سال 209 هجری قمری در بغداد دار فانی را وداع گفته است.

آرامگاه امامزاده یحیی در مشهد شامل رواقی چهار ضلعی، گنبد فیروزه ای رنگ دو پوسته، مناره های طرفین ورودی و کتیبه ای سنگی بر بالای در آن در سال 937 هجری قمری است و مقارن با سال های اولیه حکمرانی شاه طهماسب صفوی بنیانگذاری شده است.

طرح جامع توسعه اماکن این آستانه مقدسه در محدوده ای به وسعت 55 هکتار توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در حال اجرا می باشد که زائر سرا، کشتارگاه جهت نذورات، آشپزخانه عمومی، فروشگاه و محل اسکان موقت پیش بینی شده است. در نزدیکی این مجموعه تفریحی – زیارتی چشمه آب معدنی در دامنه کوه جریان دارد. سنگ فرش اطراف آرامگاه امامزاده یحیی، مرکزی همواره محل اطراق مناسبی برای علاقمندان این امامزاده است.

عکس آرامگاه امامزاده یحیی مشهد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • وحید

    اینجایی که شما فرمودید (میامی) به هیچ وجه آرامگاه یحیی بن زیدی که بر علیه حکومت اموی خروج کرد نیست و اینجا فقط آرامگاه برادر زاده ایشان است نه خود او و آرامگاه خود ایشان در جوزجان افغانستان است