آرامگاه امامزاده یحیی مشهد

14726 ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 24 امتیاز : 3.9]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آرامگاه یحیی بن زید بن علی بن الحسین در نزدیك روستای میامی قرار دارد، آرامگاه امامزاده یحیی در دامنه کوه ساخته شده است و گنبد آجری آن متعلق به قرن دهم هجری قمری می باشد. در اطراف آرامگاه سنگ قبرهای قدیمی زیادی مربوط به سال 981 هجری قمری وجود دارد.

آرامگاه امامزاده یحیی در فاصله حدود 50 کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد و در یک کیلومتری روستای میامی قرار دارد.

امامزاده يحيي (ع) از فرزندان زید و از نوادگان امام زين العابدين است. مادرش ربطه دختر ابی هاشم عبدالله بن محمد حنیفه می باشد كه در سال 107 هجری قمری به دنیا آمد و بعد از 90 سال مبارزه بر عليه بني‌اميه به دليل نداشتن امنيت جاني از نينوا به مدائن رفت و از آنجا به خراسان هجرت نمود و سرانجام در جوزجان از توابع خراسان قدیم واقع در افغانستان کنونی در سال 125 هجری قمری در سن 18 سالگی به شهادت رسيد.

آدرس امام زاده یحیی مشهد,آدرس امامزاده یحیی,آرامگاه امامزاده یحیی

امامزاده یحیی در میامی مشهد دارای پلكان هاي عريضی است كه در شيب بلندی ايجاد شده است. در مجاورت بنای بقعه امكاناتی از جمله اتاق ، محل اسكان موقت و فروشگاه برای زائران در نظر گرفته شده است. در نزديكی بنا، چشمه آب معدنی در دامنه كوه جريان دارد. امروزه اين مكان به عنوان زيارتگاه و تفریحگاه مورد استفاده قرار می گيرد.

آرامگاه امامزاده یحیی در مشهد,آرامگاه امامزاده یحیی مشهد,امامزاده یحیی

میامی (آرامگاه امامزاده یحیی در مشهد) در بخش رضویه قرار دارد که در این مکان امام زاده یحیی‌ بن حسین بن زید (ع) یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین (ع) مدفون شده است. ایشان که حسین نام داشته دارای چندین فرزند بوده که یکی از آنها به نام یحیی با کنیه ابوالحسن شناخته می شود. ایشان در سال 209 هجری قمری در بغداد دار فانی را وداع گفته است.

آرامگاه امامزاده یحیی در مشهد شامل رواقی چهار ضلعی، گنبد فیروزه ای رنگ دو پوسته، مناره های طرفین ورودی و کتیبه ای سنگی بر بالای در آن در سال 937 هجری قمری است و مقارن با سال های اولیه حکمرانی شاه طهماسب صفوی بنیانگذاری شده است.

امامزاده یحیی بن زید,امامزاده یحیی در میامی مشهد,امامزاده یحیی میامی مشهد

طرح جامع توسعه اماکن این آستانه مقدسه در محدوده ای به وسعت 55 هکتار توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در حال اجرا می باشد که زائر سرا، کشتارگاه جهت نذورات، آشپزخانه عمومی، فروشگاه و محل اسکان موقت پیش بینی شده است. در نزدیکی این مجموعه تفریحی - زیارتی چشمه آب معدنی در دامنه کوه جریان دارد. سنگ فرش اطراف آرامگاه امامزاده یحیی، مرکزی همواره محل اطراق مناسبی برای علاقمندان این امامزاده است.

عکس آرامگاه امامزاده یحیی مشهد

تصاویر امامزاده یحیی,عکس امامزاده یحیی بن زید

آدرس امام زاده یحیی مشهد,آدرس امامزاده یحیی,آرامگاه امامزاده یحیی

آدرس امام زاده یحیی مشهد,آدرس امامزاده یحیی,آرامگاه امامزاده یحیی

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • وحید

    اینجایی که شما فرمودید (میامی) به هیچ وجه آرامگاه یحیی بن زیدی که بر علیه حکومت اموی خروج کرد نیست و اینجا فقط آرامگاه برادر زاده ایشان است نه خود او و آرامگاه خود ایشان در جوزجان افغانستان است