Semnan

استان سمنان

3702 2016/03/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]

مرکز: سمنان

تعداد شهرستان ها: 4 شهرستان

استان سمنان در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در مرز میانی البرز و دشت زیبای کویر واقع شده و به همین خاطر مجموعه ای از زیبایی ها و مناظر بدیع  از جاذبه های کویری و کوهستانی، همراه با اقلیم های متفاوت و مناظر زیبای طبیعی به وجود آورده است.

در این استان سه نوع آب و هوای شمالی ، جنوبی و شمال خاوری وجود دارد. قسمت های شمالی (شاهرود ، دامغان ، مهدی شهر ، شهمیرزاد ) زمستان های سرد و خشک و تابستان های معتدلی را دارد. قسمت های جنوبی (گرمسار و سمنان) دارای هوای بیابانی و گرم و خشک در فصل تابستان و هوای سرد در زمستان هاست و در قسمت شمال خاوری (میامی و حسین آباد گلپوش ) از تابستان های معتدل و مرطوب و زمستان های سرد برخوردار است.

برخی از غذاها و نان ها مانند نان سمنانی و سبزی پلوی سمنانی و آبگوشت خربزه از جمله غذاهای محلی است که صرفا در این استان تهیه و طبخ می شوند و جزو غذاهای خاص محلی این استان به شمار می آیند.

تولیدات صنایع دستی عشایری، روستایی و شهری در استان سمنان به ترتیب اولویت های کمی و کیفی عبارتند از : بافته های داری شامل قالی و گلیم ، نساجی سنتی شامل جاجیم ، شال بافی ، سجاده بافی ، چادر شب ، سبد بافی ، زیلوبافی ، کرباس ، پشم ریسی  و هنرهای دیگری چون سفال و سرامیک ،نمد ، منبت کاری ، معرق کاری ، قلم زنی ، چاپ قلم کار ، چاقو سازی و چرم سازی .

موسیقی استان سمنان با تاثیرپذیری از مقامات و ملودی های مازندرانی ، خراسانی ، اقوام مهاجر ترک ، امروزه بیشتر به صورت اشکال موسیقایی کلاسیک ایرانی و تا حدودی هم با اشکال موسیقی فولک ویژه اقوام مهاجر ترک زبان ، خودنمایی می کند. در حال حاضر عمده ترین جریان موسیقی استان ، موسیقی کلاسیک و معاصر ایرانی می باشد و مراکز آموزش و تبلیغ محدود آن در شهرهای بزرگ استان ایجاد شده است .

لباس های محلی سمنانی ها برای مردان و زنان متفاوت است و شامل سرپوش ، تن پوش و بالا پوش هایی است که در فصل سرما و گرما با یکدیگر فرق دارند .

روستاهای نمونه گردشگری این استان عبارتند از:

پاده ، تویه ، چاشه ، حسن آباد دامغان ، رشم ، زمان آباد ، فرومد ، قلعه بالا قلعه خرقان ، کلاته رودبار ، ملاده ، نردین

شهرهای استان سمنان:

  • شاهرود
  • دامغان
  • سمنان
  • گرمسار
  • مهدیشهر 
  • سرخه
  • میامی 
  • آرادان

تنها منبع مورد استفاده: ویکی پدیا