سوغات رشت چیست

73247 ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 95 امتیاز : 4]

سوغات رشت موضوع جذابی است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. شهر رشت در استانی قرار دارد که از طرفی به دریا و از طرف دیگر به کوه و جنگل ختم می شود به همین دلیل تنوع بسیاری در محصولات و سوغاتی های رشت میتوان دید، کافیست سری به بازار بزرگ رشت بزنید و این تنوع را در سوغات و صنایع دستی رشت ببینید. بطور مفصل در بخشی دیگر به صنایع دستی رشت خواهیم پرداخت. در اینجا به سوغاتی های خوراکی خوشمزه و مخصوص رشت که نظر گردشگران را به خود جلب می کند، می پردازیم. از این میان شرح مختصری درباره ی رشته خشکار، زیتون، ماهی سفید، برنج، چای، رب انار، نان برنجی و کلوچه آورده ایم. تنوع سوغاتی های رشت آنقدر زیاد است که توضیح درباره ی همه آن ها امکان پذیر نیست، ولی در زیر تعدادی از سوغاتی های شهر رشت به اختصار برای خریدی آسان نام برده شده است:

 • کلوچه لاهیجان
 • کلوچه فومن
 • انواع ترشیجات
 • مربای بهارنارنج
 • انواع پرندگان و ماهی ها
 • مغز حلوا
 • خکاره دبیج
 • کدو مربا
 • اخته
 • نان کشتا
 • بادرنگ
 • باقلوای گل یاس
 •  پول پرتقال مربا
 • آبغوره
 • حلوای به
 • کلوچه کوکی
 • بادام زمینی آستانه

رشته خشکار رشت

رشته خشکار یکی از شیرینی های سنتی رشت و استان گیلان می باشد که در سفر به این شهر می توانیم برای مصرف خود و سوغات شهر رشت آن را تهیه کنیم. رشته خشکار ذوق و سلیقه زنان گیلانی را نشان می دهد چون شیرینی است که بسیاری از زنان گیلانی آن را در خانه درست می کنند. همچنین نزد مسافران این خطه ی همیشه سبز محبوبیت بسیاری دارد. برای خرید این شیرینی خوشمزه می توانید به قنادی های شهر رشت سری بزنید و رشته خشکاری را که جلوی چشمتان درست و برشته می شود، تهیه کنید. رشته خشکار در واقع بریده های خمیری شکل است که در وسط آن مغز، هل و ادویه جات می ریزند و سپس در روغن برشته می کنند به همین علت چرب، شیرین و بسیار لذیذ است. گیلانی ها معمولا برای ماه مبارک رمضان این شیرینی را در خانه درست و مصرف می کنند امّا شما اگر سفری به رشت داشتید بعنوان یک سوغات از شهر رشت آن را تهیه کرده و از خوردن آن همراه چای فراموش نکنید.

زیتون

زیتون دارای خواص بسیار زیادی است، هرچه از خواص آن بگوییم باز هم کم است. محصولات و فرآورده های زیتون نیز به اندازه خود آن دارای خواص درمانی هستند. رشت یکی از منابع زیتون کشور بحساب می آید. بازار رشت و بازارهای رودبار و منجیل پر از فروشگاه های زیتون فروشیست که در کنار زیتون روغن آن و زیتون پرورده نیز می فروشند. زیتون سیاه و سبز دو نوع آن هستند که در کشور ما فقط زیتون سبز به طور طبیعی یافت می شود. ترکیب زیتون و ماهی سفید در سفره همه را وسوسه می کند تا در سفری که به رشت دارند مقدار زیادی زیتون به همراه بیاورند. باغ های رودبار که سراسر درختان زیتون هستند باعث فراوانی این محصول گرانبها در استان گیلان شده اند. در سفری که به رشت دارید حتما به همراه خود زیتون تازه بیاورید، بعلاوه از فرآورده های آن نیز فراموش نکنید فقط بیاد داشته باشید در خوردن این میوه خوشمزه و خوشخور زیاده روی نکنید.

ماهی سفید رشت

خوشمزه ترین سوغاتی رشت، ماهی سفید آن می باشد که در دریای خزر و رودخانه های استان گیلان صید می شود. ماهی سفید یکی از مرغوب ترین ماهی های شمال کشور محسوب می شود. دارای مزه ی بسیاری عالی و بدون بو است. هر چند خوردن آن بدلیل استخوان های ریز و زیادی که دارد بی دردسر نیست. ماهی سفید را درکنار برنج یا بصورت شکم پر درست می کنند. ماهی خواص درمانی بسیاری دارد و مصرف هفتگی برای هر سن و سالی توسط پزشکان توصیه می شود. ماهی منبعی برای ویتامین A ،B ،D می باشد و دارای کلسیم و فسفر و امگا 3 و ید است. برای خرید ماهی سفید تازه به بازار بزرگ شهر رشت سری بزنید.

برنج رشت

با آوردن اسم استان های شمالی کشور نام برنج هم تداعی می شود یکی از بهترین برنج های دنیا در شمال ایران کشت می شود. رشت هم یکی از  تولید کنندگان و عرضه کنندگان برنج کشت شده در استان گیلان می باشد. از جمله نشان مرغوبیت برنج های استان گیلان بو و عطر آن است همچنین در صورت کف مال کردن آن ها چربی حاصل از آن احساس می شود. مردم عزیز گیلان و رشت برنج را بصورت کته مصرف می کنند که خاصیت و ویتامین های موجود در آن حفظ شود. با توجه به آنچه گفته شد خرید برنج شمال را از یاد نبرید. همچنین برنج ارزشمندترین سوغات استان گیلان محسوب می شود. 

چای رشت

چای در بسیاری از شهر های استان گیلان مانند رشت، فومن، لنگرود، صومعه سرا، سیاهکل کشت می شود. رشت علاوه بر تولید، مرکزی برای عرضه ی چای گیلان می باشد و مسافران به راحتی می توانند در این شهر چای مورد نظرشان را تهیه کنند. چای گزینه ای مناسب برای سوغاتی بردن است چون چای رشت خوش عطر و طعم است و نسبت به سوغاتی های دیگر مثل برنج جای کمتری را می گیرد. چای نوشیدنی خوبی برای رفع خستگی می باشد و دم کردن آن با افزودنی های چون بهارنارنج، هل، دارچین و … هر کدام مزیتی و خاصیتی دارد.

رب انار

رب انار یکی از بهترین و خوشمزه ترین سوغاتی های خوراکی رشت بحساب می آید. رب انار نیز دارای خاصیت های درمانی و دارویی زیادی است که می توان آن را در غذا و نیز به صورت جداگانه مصرف کرد. خورشت مخصوص شمالی ها یا همان فسنجان با رب انار تازه درست می شود. رب انار را می توانید به صورت فله در بازار رشت پیدا کنید که در این صورت یک رب انار خوشمزه و تازه تهیه کرده اید. رب انار ترش محلی گیلان بسیار طرفدار دارد تا حدی که بسیاری برای سفارش سوغاتی از سفر کنندگان به این استان طلب رب انار می کنند.

نان برنجی رشت

نان برنجی رشت که به آن نان تیمیجان هم می گویند نانی است که از آرد برنج تهیه می شود و از لحاظ شکل ظاهری گرد و نازک می باشد. تیمیجان نام روستایی می باشد که نان برنجی مخصوص آن روستاست و به بازارهای رشت هم راه پیدا کرده است. نان برنجی را زنان با ذوق و هنرمند گیلانی مخصوصا برای عید و مهمانان خود پخت می کنند. نان برنجی بدلیل آرد برنجی که دارد طعم شیرینی دارد و خود رشتی ها آن را با حلوا ارده مصرف می کنند که بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد. نان برنجی رشت سوغاتی بسیار خوبی است و مسافران اولین بار که آن را مصرف می کنند مشتری پرو پا قرصش می شوند.

مربای بالنگ رشت

مربای بالنگ یا بادرنگ رشت یکی دیگر از محصولات معروف رشت بشمار می رود. بادرنگ جزو مرکبات عظیم و بزرگ است که در استان گیلان به وفور یافت می شود. رشتی ها از این میوه ی خوشمزه با استفاده از جوهر لیمو، شکر، آهک و زاج سفید مربایی بی نظیر خلق می کنند. مربای بادرنگ معروف به بالنگ است و در سراسر ایران آن را می توانید به صورت صنعتی پیدا کنید اما اگر به رشت سفر کردید سعی کنید از این محصول خوشمزه به صورت مرباهای خانگی تهیه کنید. مربای خانگی بالنگ آن هم در خود رشت قطعا چیز دیگری است.

کلوچه

از گذشته آوازه کلوچه های گیلان به وفوور به گوشمان رسیده است و کلوچه های لاهیجان از دیرباز طعم و عطر بخصوص خود را در خاطره ی مردم به جای گذاشته اند. یکی دیگر از بهترین سوغاتی های رشت می تواند کلوچه های استان باشد که در بازار های آن می توانید بیابید. کلوچه های لاهیجان و فومن از مشهور ترین کلوچه های گیلان هستند که آنها در رشت نیز عرضه می شوند و برای نوش جان کردن کلوچه های داغ و تازه می توانید به مرکز آن نیز سر بزنید. بیشتر زنان گیلانی دستی بر کلوچه پزی دارند. کلوچه نیز مثل سایر شیرینی ها در تمام شیرینی فروشی های رشت یافت می شود. از این سوغاتی خوشمزه و مناسب برای دوستانتان نیز تهیه کنید.

زیتون پرورده

شاید در تصوراتتان زیتون پرورده با زیتون بی تفاوت باشد اما علاوه بر دردسر های زیتون انداختن باید بدانید که درست کردن زیتون پرورده کار بسیار دشواری است و بهترین و مرغوب ترین آنها را در شمال کشور یافت میکنید. بهتر است از زیتون پرورده های محلی در شهر رشت خرید کنید چرا که حاصل دست رنج زنان و مردان رشتی زحمتکش است. میتوانید زیتون پرورده را در کنار دیگر محصولات زیتون فروشی های رشت خرید کنید و بهتر است بدانید که زیتون پرورده نیز ماندگاری بالایی دارد و نگران مسافت تا منزل خویش نباشید. زیتون، سیر، مغز گردوی چرخ کرده، آب انار، سبزی معطر، رب انار، دانه انار ترش و گلپر مواد مغذی هستند که در ترکیب زیتون پرورده استفاده می شود.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • amin

  زتون پرورده بین شمالی ها خیلی طرفدار داره و به عنوان سوغات هم چیز خوبیه

 • ع سعیدی نیا

  من اهل رشت ام
  واقعا از دیدن این مقاله جامع و کامل درباره سوغات رشت لذت بردم
  از نویسنده های سایت خیلی ممنونم
  بسیار عااالی

 • shahabkhan

  معرفیتون در مورد شهر و سوغات رشت خیلی خوبه،هرکس میاد اینجا ناراضی برنمیگرده. من خودم مغازه ماهی فروشی دارم و مسافرا که میان ازشون میپرسم رشت چجوریه و تا بحال ندیدم کسی از شهر ما ناراضی باشه