کاخ بردک سیاه برازجان

15684 ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ بردک سیاه یا شهر هخامنشی تموکن با قدمتی بالغ بر 2500 سال در استان بوشهر و شهرستان برازجان قرار دارد. این کاخ متعلق به عصر هخامنشیان می باشد.

کاخ بردک سیاه برازجان یک مجموعه بزرگ به جا مانده از دوران داریوش اول است که قدمت بالای آن باعث ارزش بیشتر این منطقه می شود. با کاوش های باستان شناسان این بنا سال 1354 از زیر خاک بیرون آمد. کشف این کاخ موجب رونق نخلستان های درودگاه شد و از آنجا که محل قرارگیری کاخ تلاقی با دو رودخانه دالکی و شاپور می باشد، خود به خود نیز مورد توجه قرار گرفت.

کاخ بردک سیاه بوشهر بعد از بنای کوروش ساخته شده و ظرافت های کاخ های برازجان و کوروش را ندارد. تالار مرکزی این کاخ مشابه کاخ آپادانا می باشد و با توجه به رنگ های سیاه و سفید استفاده شده در آن بعد از کاخ برازجان نیز ساخته شده است.

کاخ بردک سیاه در تالار مرکزی دارای ده ستون است که در 2 ردیف پنج تایی قرار دارند، به قولی ستون ها 36 عدد هستند و از آنجا که کشف این کاخ در صده اخیر می باشد ثبت دقیق تعداد ستون ها مشخص نیست. این کاخ از نظر نقشه به سبک نقشه های هخامنشی ساخته شده و کاملا منطبق بر پلان ها و سبک طراحی هخامنشی است.

کاخ بردک سیاه هخامنشی از نظر رنگ پایه ستون ها با دو کاخ دیگر منطبق نیست و تفاوت دارد. در این منطقه دو کاخ دیگر به نام های چرخاب و سنگ سیاه نیز وجود دارند که از دوران هخامنشی به یادگار باقی مانده اند.

عامل اصلی برپایی کاخ بردک سیاه در بوشهر وجود نیروهای نظامی و دریایی در این منطقه بوده و به دلیل نیازمندی آنها در بندر برای اسکان نیروها کاخ هایی تعبیه شده است.

تاریخچه کاخ بردک سیاه که به عصر هخامنشی بازمی گردد از بقایای کاخ و اشیائی مشخص شده که در آن کشف شده اند. اشیای به دست آمده شامل خنجرهای زنانه از عاج و چندین قطعه ابزار تزئینی، 4 قطعه سنگین طلایی به وزن 3 کیلوگرم و نقش برجسته شاه که در سال 1384 کشف شده است.

در قلعه بردک سیاه علاوه بر پیدایش لوح با خط میخی و بابلی نو، قسمتی از یک جام زرین را نیز کشف کرده اند. با وجود طراحی های ساده در اصل کاخ در تزئینات لوازم نیز سادگی به چشم می خورده است.

بعضی از کاوشگران بر این عقیده اند که شخص داریوش در این کاخ نیز سکونت داشته و به کاخ زمستانی داریوش نیز معروف است. کاخ بردک سیاه در قسمتی بنا شده که به شهر داریوش اول و یا شهر هخامنشی تموکن نیز معروف است.

سایر عکس های کاخ بردک سیاه هخامنشی را در ادامه دنبال کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید