MENUMENU
051-36040039

کاخ موزه گرگان

4014 ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ موزه گرگان در سال 1317 توسط رضاشاه بنا و در 26 آذر ماه 1336 به شماره 1538، ثبت آثار ملی ایران گردید.

کاخ موزه گرگان که جزئی از آثار تاریخی و مراکز فرهنگی استان گلستان به شمار می رود در سال 1317 و به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد. این موزه در زمان خود به عنوان اولین موزه شمال کشور مطرح بود.

از مجموع ده موزه تاریخی استان گلستان که كاخ موزه گرگان را نیز شامل می شوند، می توان به عنوان دریچه ای به تمدن نگارستان ایران نام برد که بازگو کننده تاریخ و فرهنگ مردمان این دیار می باشند.

جاذبه های گردشگری گلستان,كاخ موزه گرگان,کاخ موزه استان گلستان

این کاخ موزه در گرگان که در محوطه پارک شهر (کتابخانه سابق) واقع است، یکی از 12 کاخ پهلوی در سطح کشور بوده که به منظور ایجاد استراحتگاه برای خانواده پهلوی در هنگام سفر به گرگان ساخته شده است. این کاخ در دو طبقه و بر روی فوندانسیون بنایی متعلق به دوره صفوی احداث گردید. این بنا پس از مرمت به موزه شهر گرگان تغییر کاربری داد.

کاخ موزه در گرگان,کاخ موزه شهر گرگان,موزه شهر در گرگان

کاخ باشکوه گرگان به سبک معماری اروپایی ساخته شده و بناهای دیگری مانند شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست گرگان نیز پس از مدتی در حوالی آن بنا گردید. از نکات جالب این بناها می توان به شباهت نقشه آنها به یکدیگر اشاره کرد.

موزه شهر گرگان

موزه شهر در گرگان دارای دو بخش اصلی است که بخش اصلی آن به معرفی و نمایش بیش از 30 تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی و نیز بخش اشیا سلطنتی مربوط به استراحتگاه خانواده پهلوی می پردازد. قسمت دیگر کاخ موزه شهر گرگان نیز که تحت عنوان نمایشگاه موقت می باشد، مربوط به نمایش موضوعات گوناگون هنری و تاریخی است.

جاذبه های گردشگری گلستان,كاخ موزه گرگان,کاخ موزه استان گلستان

نمایش تاریخ 5000 ساله سرزمین باستانی گرگان تا اواخر دوره قاجاریه نیز در سالن باستان شناسی این موزه انجام می گیرد.

کاخ موزه استان گلستان در 26 آذر ماه 1336 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به شماره 1538 ثبت شد. برای بازدید از این موزه می توانید در روزهای شنبه تا پنجشنبه (به جز روزهای تعطیل) از ساعت 9 صبح الی 8 شب به آن مراجعه نمایید. آدرس موزه شهر گرگان در میدان ولیعصر، پارک شهر می باشد.

نشاط آورن به شما پیشنهاد می کند علاوه بر بازدید از این مجموعه که از جاذبه های گردشگری گلستان است، از مجموعه کاخ آقا محمد خان قاجار و مسجد جامع گرگان که در نزدیکی این اثر واقع شده اند نیز دیدن نمایید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند