دره شهر ایلام

11829 ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دره شهر کجاست؟

دره شهر ایلام جز یکی از شهر های تاریخی با قدمتی چندهزار ساله است که در این استان واقع شده، این شهر به دلیل مجاورت با کوه کبیر و خرابه های شهر باستانی ماداکاتو و رود خروشان سیمره مشهور شده است. این شهرستان از ضلع شرقی به ترتیب با استان های لرستان و خوزستان همجوار می باشد و از سمت غرب به شهرستان ایلام منتهی میشود.

عکسهای دره شهر ایلام

اهالی این شهر به زبان شیرین کوردی ،لکی، و لری صحبت می کنند و برخی از آنها هم با زبان عربی، و مذهب اکثریت مردم این شهر شیعه است. وسعت شهرستان دره شهر ایلام 1480 کیلومتر مربع گزارش شده است. طول جغرافیایی آن 47 درجه و 27 دقیقه و عرض آن 37 درجه و 8 دقیقه و ارتفاعش از سطح دریاهای آزاد 1150 متر می باشد.

دره شهر خود دارای 2 شهر به نام های دره شهر و ماژین می باشد و دارای 3 بخش و 66 دهستان و 93 روستا است.

شهر تاریخی دره شهر ایلام با وجود آب و هوای معتدل و آب فراوان و خاکهای حاصل خیز و جنگل های انبود دارای مناظرطبیعی بکر و آثار تاریخی بسیاری است.

در دوره ساسانیان، دره شهر ایلام جز یکی از پایتخت های ایران به شمار می رفت و زمان مس سنگی سابقه سکونت و شهری داشته است. دره شهر از لحاظ زمین شناسی جز یکی از ژئو پارک های دنیا به شمار می آید که در بزرگترین شهر تاریخی در غرب کشور واقع شده است.

از لحاظ گستردگی شهری، این شهر جز دومین شهر بزرگ استان ایلام می باشد که به شهر قلعه های ایران هم مشهور است. بنا بر نظریات باستان شناسان دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو، پایتخت عیلامی است.

با سفر به دره شهر می توانید از جاذبه های دیدنی دره شهر ایلام که قدمتی بسیار طولانی دارد دیدن کنید و در جشن های ساکنین این منطقه هم شرکت کنید. طبیعت دره شهر ایلام در زیبایی بسیار بی همتاست.

از ویژگی های مردم این شهر و مردم لر نشین آن می توان به، آهنگ ها و ترانه های موسیقی لری در انواع بزمی، رزمی، حماسی، اشاره کرد، که با شرکت در اعیاد و جشن های مختلف و مراسم های عروسی این منطقه می توانید آنها را بشنوید.

آدرس: ایلام، در نزدیکی آبررفت های سیمره، دره شهر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید