قبرستان پینه شلوار تبریز

19584 2019/08/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قبرستان تاریخی پینه شلوار به دوران پیش از اسلام مربوط میشود.

     

قبرستان پینه شلوار کجاست؟

اگر در سفر تبریز به پارک ایل گلی هم رفته باشید باید بدانید که در نزدیکی این پارک یک روستای قدیمی وجود دارد که در آن قبرستانی تاریخی واقع شده است. شلوار پینه دوز یکی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز است که به نام شادباش مشایخ هم شهرت دارد.

عکس قبرستان پینه شلوار

در مورد قبرستان پینه شلوار تبریز، داستان های شنیدنی و البته افسانه ای بسیاری وجود دارد که اکثر آن ها نقل قول هایی از قدیمی ترین افراد این منطقه هستند. گفته می شود که در سال های بسیار افرادی برای پیدا کردن گنج به قبرستان های مختلف می رفتند و به امید رسیدن به گنج تمام قبرستان را جستجو می کردند، به همین خاطر خاک قبرستان پینه شلوار تا کنون بسیار زیر و رو شده و مورد هجوم افراد سودجو قرار گرفته است.

گورستان پینه شلوار تبریز در زبان محلی ساکنین منطقه ” پینه شالوار” تلفظ می شود. قبرستان پینه شلوار یا مشایخ یکی از قدیمی ترین قبرستان های تاریخی است که قدمت آن متعلق به دوران پیش از اسلام باز می گردد.

یادتان باشد که پیش از ورود به قبرستان حتما سوالاتی در مورد داستان های افسانه ای و پیشینه آن از اهالی روستا بپرسید تا با ذهنیتی جذاب وارد آن شوید. بر اساس گفته های اهالی این روستا تعدادی از عرفا و مشایخی که در قرن 7،8،9 میلادی می زیستند، در این قبرستان به خاک سپرده شده اند.

قبرستان پینه شلوار اکنون حالتی بومی به خود گرفته و به جز اهالی روستا و ساکنین آن منطقه، کسی را در آن دفن نمی کنند. در واقع این ساکنین روستا هستند که اجازه دفن افراد غیر بومی را نمی دهند. در این قبرستان سه نوع سنگ قبر متفاوت وجود دارد که هر کدام با داشتن یک نماد متفاوت نشان دهده یک معنای به خصوص هستند. مثلا اکثر قبرها نمادهایی مردانه و زنانه دارند که متاسفانه این نماد ها به دست همان افرادی که به دنبال گنج بودند به سرقت رسیده است.

درباره سنگ قبرهای گورستان پینه شلوار، داستان های فراوانی وجود دارد مثلا قبرهایی که دارای سوراخ های مربعی کوچک هستند، به این دلیل اینگونه ساخته شده اند که مردم روستا با ریختن آب دانه به پرندگان غذا بدهند، تا ثوابی هم نصیب کسی شود که به خاک سپرده شده.
این قبرها مکان خاص و یا جایگاه مشخصی ندارند و در هر قسمتی از قبرستان قبری وجود دارد. نکته جالب دیگر، فرسایش سنگ هاست که پس از گذشت سال ها و عوامل طبیعی همچون باد و باران و برف باز هم پا برجا مانده اند. جنس سنگ قبرها از سنگ خارای است و فرسایش آن ها چندین هزار سال به طول می انجامد.

مشاهیر بنام و معروفی در این قبرستان پینه شلوار به خاک سپرده شده اند. متاسفانه تا به امروز هیچ اطلاعات قابل قبولی مبنی بر تاریخ و قدمت اصلی قبرستان شلوار پینه دوز پیدا نشده است، و همین موضوع باعث شده که باستان شناسان و محققان در یافتن تاریخ دقیق این قبرستان چندان علاقه و تلاش خاصی انجام ندهند. شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس قبرستان پینه شلوار تبریز: آذربایجان شرقی، 6کیلومتری جنوب تبریز، روستای شادآباد مشایخ

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید