غار ماهی کور لرستان

14987 2017/11/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان لرستان به سبب موقعیتی که از نظر جغرافیایی دارد در تمام فصول سال دیدنی است. این استان با قرار گرفتن در کوه های زاگرس تنوع آب و هوایی خوبی دارد و انواع جاذبه های طبیعی را در دل خود جای داده است. غار ماهی کور در استان لرستان یکی از منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری این استان است.

ماهی های کور بدنی کاملا شفاف دارند و فاقد چشم هستند. این ماهی ها از عجیب ترین موجودات کره زمین می باشند و به این خاطر که در غارها و اعماق زمین زندگی می کنند به ماهی کور غاری نیز شهرت دارند. تا به حال سه نوع از این گونه منحصر به فرد در غار ماهی کور لون کشف شده است. اولین نوع این ماهی ها اولین بار توسط دو طبیعت دان دانمارکی، در سال 1308 کشف شدند. در سال 1356 یک محقق انگلیسی در بازدید خود از این غار نوع دیگری را کشف کرد که به نام خودش نامگذاری شد. نوع سوم این ماهی ها نیز توسط محیط بان منطقه، عیدی حیدری شناسایی شد و به نام خودش نامگذاری گشت.

برای رسیدن به غار ماهی کور لرستان از طریق مسیر راه آهن، باید در ایستگاه تنگ هفت پیاده شوید. از ایستگاه باید به سمت روستای لون بروید که حدود 4 ساعت پیاده روی دارد.

این غار در نزدیکی روستای لون قرار گرفته است. اما اگر این میزان از پیاده روی برای شما سخت می باشد، می توانید از جاده قدیم خرم آباد به سمت زیر تنگ یا آزادراه خرم آباد به سمت پل زال استفاده کنید. در منطقه چشمک زیر تنگ باید از طریق جاده فرعی به سمت شرق بروید. این مسیر شما را به حدود 300 متری غار می رساند و از آنجا یک پیاده روی کوتاه لازم است تا به غار برسید. در نزدیکی غار تابلویی فلزی وجود دارد که عبارت اثر طبیعی ملی بر روی آن نوشته شده است.

ماهی کور از نظر غذایی هیچ ارزشی ندارد، اما به سبب نادر بودن جزو گونه های باارزش تحقیقاتی است و به عنوان یک ماهی زینتی در آکواریوم ها به نمایش درمی آید. ماهی کور تنها در فصول گرم سال به سطح زمین می آید و قابل رویت است. بنابراین بهترین زمان برای دیدن این ماهی ها فصل تابستان می باشد. استان لرستان تنها نقطه جهان است که می توان این نوع ماهی را در آن یافت.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از این غار شگفت انگیز که از جاذبه های گردشگری لرستان می باشد دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید