کلیسای کاتولیک رفائیل همدان

15029 2018/06/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این کلیسا حدود شصت سل پیش در میدان بوعلی شهر همدان بنا شده است.

این شهر از قدیم الایام محل زندگی مسیحیان بوده است، شهر همدان تنها شهری است که به دلیل جمعیت زیاد مسیحیان پنج کلیسا در آن وجود دارد. کلیسای کاتولیک رفائیل همدان در سال 1956 میلادی در میدان آرامگاه بو علی در شهر همدان بنا شده است و مسیحیان این شهر در روزهای یکشنبه هر هفته آزادانه مراسم خود را یه جای می آورند.

در حال حاضر دو کلیسای ارامنه و گریگور توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و مورد بازدید علاقه مندان در تپه هگمتانه واقع شده است. دو کلیسایی که در منطقه سریخچال همدان قرار دارند، بدون استفاده درب هایشان بسته شده است. کلیسای کاتولیک همدان تنها کلیسایی در همدان است که میزبان مراسم مذهبی مسیحیان است.

کلیسای کاتولیک حضرت رفائیل با پلانی مستطیل شکل در دو طرف سالن دارای ستون هایی مربع شکل می باشد، این ستون ها با دیوار های کلیسا کمی فاصله دارند که فضایی مشابه ایوان را به وجود آورده اند. این کلیسا فضای کوچکی دارد به همین واسطه ده ردیف صندکی و نمیکت در دو طرف سالن جای گرفته است و با فرشی قرمز در وسط کلیسا شما به انتهای کلیسا هدایت می شوید.

از جمله کلیساهای موجود در همدان عبارتند است از : کلیسای ارامنه، گریگور، آنجلی، پروتستان و کلیسای کاتولیک حضرت رافائیل. کلیسای گریگوری استفان همدان که قدمت بسیار زیادی دارد، در سال ۱۶۷۶میلادی که تقریبا با دوره رنساس اروپا مزمان است توسط عداه ای از ارامنه اصفهان، مهاجران و تجار ارمنی روسیه که در همدان ساکن شده بودند، بنا گشته است.

کلیسای آنجلی یا انجیلی همدان نز قدمتی در حدود صد سال دارد که به دوره قاجار می رسد. در همدان، خیابان طالقانی، درون محوطه بیمارستان اکباتان واقع شده است. کلیسای آنجلی همدان با طرح و پلانی مستطیل شکل است که با مصالح لاشه سنگ به شیوه خشکه چین ساخته شده است. کلیسای انجیلی در همدان را شخصی به نام رابی اسحاق (1964-1889) کرده است.

با توجه به همزیستی و همجواری مسیحیان و ایرانیان و زرتشتیان از دیرباز کلیساهای متعددی در خاک ایران بنا شده اند. کلیساهای کاتولیک با بیش از یک و نیم میلیارد نفر پیرو در سر تا سر جهان بزرگ ترین فرقه از کلیسای مسیحی محسوب می شود.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید