مقبره مشتاق علی شاه کرمان

14288 ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مقبره مشتاق علی شاه به دوران قاجار باز میگردد.

مقبره مشتاق علی شاه کجاست؟

در اواخر حکومت کریم خان زند به دستور سید معصوم علیشاه دکنی، عده ای از مریدان ایشان مامور رسیدگی به کارهای دراویش در ایران شدند که در بین آن ها، مشتاق علیشاه مامور امور کرمان گشت. مشتاق علیشاه در آنجا کارش رونق گرفت و عده بسیاری از جمله روحانی معروف شهر کرمان، میرزا محمد تقی کرمانی به ایشان پیوستند . گرویدن ملا محمد تقی به مشتاق علی شاه در افکار عمومی تاثیر سختی گذاشت و همین امر مقدمات قتل مشتاق را فراهم نمود.

میرزا محمد تربتی ملقب به مشتاق علیشاه یکی از چهره های سرشناس عرفان، شعر ادب و هنر بود. ایشان سیم چهارمی را به سه تار خود اضافه نمود و این شد که سیم چهارم از یادگارهای وی گشت. مشتاق علیشاه را  در سال 1206 هجری قمری  به خاطر  عقاید و افکارش و اینکه قرآن را با نوای سه تار می خواند سنگسار نمودند.

بدن مشتاق علیشاه را در کنار مزار میرزا حسین خان دفن نمودند و در حال حاضر  مقبره مشتاق علی شاه به گنبد مشتاقیه یا سه گنبدان معروف و زیارتگاهی برای اهل عارفان است. در شرق مسجد جامع کرمان، مقبره مشتاق علی شاه قرار دارد. آرامگاه مشتاق علیشاه روبروی بازار سبزی فروشان در ابتدای خیابان هفده شهریور می باشد.

در بالای قبر مشتاق علی شاه، شیخ اسماعیل و کوثر علیشاه سه گنبد قرار دارد که از زمان قاجاریه که این گنبدها را ساختند به همین وضع مانده یعنی دو گنبد آن دارای کاشی کاری و یکی از گنبدها آجری است. آرامگاه مشتاق علی شاه، در قسمت شمال بنا قرار دارد.

کاشی کاری های دهه 60 روی سقف های دو گنبد مشتاقیه انجام گرفته ولی تزئینات داخلی آن مربوط به دوره قاجار است. در زیر زمین این گنبد مقبره نفیسی بر جای مانده و از زیر این بنا دو رشته قنات عبور کرده که بر اثر نشست زمین دچار آسیب دیدگی های مختلف شده است که از شروع انقلاب هیچ عملیات بازسازی و مرمت صورت نگرفته تا اینکه 250 میلیون ریال بودجه از اعتبارات ملی برای مرمت و بازسازی سر در ضلع شمالی و ضلع جنوبی و ورودی اصلی بنا پرداخت شده است.

مزار مشتاق علیشاه یکی از جاذبه های تاریخی کرمان می باشد که شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس مقبره مشتاق علی شاه : کرمان، شهر کرمان، خیابان مشتاقیه

عکس مقبره مشتاق علی شاه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید