روستای آقبلاغ لتگاه همدان

18913 ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای آقبلاغ لتگاه همدان یکی از قدیمی ترین روستای این استان است که سومین اقامتگاه بوم گردی همدان در آن واقع شده است. نام اصلی روستا آقبلاغ است که به دلیل قرار گرفتن در دشت لتگاه، به آن آقبلاغ لتگاه می گویند. روستای آقبلاغ لتگاه از شهر همدان فاصله کمی دارد و با طبیعتی سرسبز و تاریخی غنی، موقعیتی خوب را برای گردشگران به وجود آورده است.

روستای آقبلاغ در سمت شمال شرق همدان قرار دارد و گویش مردم آن ترکی آذری است اما تا حد زیادی به فارسی نیز مسلط هستند. قرار گرفتن روستا در نزدیکی منطقه لالجین باعث شده تا این روستا مورد توجه گردشگران و بومیان منطقه قرار بگیرد. با وجود توجه گردشگران و بومیان به روستای آقبلاغ در استان همدان، روند مهاجرت به شهر این روستا را نیز در معرض تهدید قرار داده است. بیم آن می رود که با سیر نزولی جمعیت، روستای آقبلاغ نیز کم کم به خاطره ها بپیوندد. در حال حاضر نزدیک به 190 خانوار در این روستا زندگی می کنند.

اکثر جمعیت روستای آقبلاغ همدان مشغول به کشاورزی هستند اما دامداری نیز در بین آنها رواج دارد. وجود چندین کارخانه در اطراف روستا و نزدیکی به شهر همدان باعث شده تا از نظر شغلی مشکلی نداشته باشند. عمده محصولات روستا جو، یونجه، کلزا، ذرت و گندم هستند. روند ساخت و ساز در روستا باعث شده تا بیشتر بافت قدیمی روستا از بین برود و مصالح جدید جایگزین مصالح بومی و محلی بشود. اما هنوز هم با گشت و گذار در روستا می توان حس و حال قدیمی بعضی از خانه ها را دریافت.

در سال های اخیر چندین اثر تاریخی در روستای آقبلاغ لتگاه لالجین پیدا شده است که قدمت آنها به 700 سال پیش بر می گردد. کوره های آجر پزی نزدیکی روستا بسیار قدیمی هستند و از جمله جاذبه های تاریخی روستا به شمار می روند. مقبره شیخ حسن که برخی کتب مرگ وی را سال 928 هجری قمری ثبت کرده اند نیز دیگر اثر تاریخی است که می توان از آن بازدید کرد. تپه اجلالیه و قبرستان قدیمی روستا که محل دفن اقلیت های مذهبی است، از دیگر جاذبه های روستا هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست.

بومیان این روستا را با نام اجلالیه نیز می شناسند و به همین دلیل به قبرستان قدیمی، قبرستان اجلالیه نیز می گویند. رودی در نزدیکی روستا جریان دارد که آب زمین های زراعی را تامین می کند و آبی سرد و زلال دارد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا در سفر خود به همدان، دیدن روستای آقبلاغ را که از جمله جاذبه های گردشگری همدان به شمار می رود، از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید