دریاچه و سد اکباتان همدان

14291 ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه سد اکباتان کجاست؟

دریاچه سد اکباتان از جاذبه های بسیار دیدنی همدان می باشد که در 11 کیلومتری شرق همدان قرار دارد. این دریاچه 60 هکتار وسعت دارد و حداقل عمق آن 18 متر و حداکثر عمق آن 32 متر برآورد می شود.

در پیرامون دریاچه و سد اکباتان همدان حدود 15 هکتار زمین های درخت کاری شده وجود دارد (در سال های اخیر درخت کاری شده اند.) که باعث زیباتر شدن هر چه بیشتر این محل می گردد. در این بین درختانی چون صنوبر، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک مشاهده می شوند.

فضای زیبای اطراف دریاچه و جاذبه های دیگری مانند ورزش های آبی، قایق رانی و اسکی روی آب و فاصله ی کم سد با شهر همدان و هم چنین وجود برق، این مکان را تبدیل به تفریح گاهی دوست داشتنی کرده است.

ازتفاع سد اکباتان در زمان ساخت 54 متر (از پی) بوده است و پس از تمام شدن طرح افزایش ارتفاع، ارتفاع سد به 79 متر رسیده است. ظرفیت فعلی مخزن سد 40 میلیون متر مکعب است. جالب است بدانید که این سد در سال 1342 به منظور تامین آب آشامیدنی شهر همدان و آب کشاورزی منطقه به بهره برداری رسید. با اینکه آب ذخیره ی این سد در بدو امر صد در صد نیاز آب قابل شرب همدان را تامین می کرد در حال حاضر قادر به تامین بیش از 50 درصد آب مورد نیاز مردم نیست.

دریاچه سد اکباتان در همدان برای عملیات آموزشی، آزمایشی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. در مسیر و در حاشیه ی رودخانه و روستای سنگستان و تفریجان، باغ ها و مزارع کشاورزی مختلف وجود دارد.

دریاچه و سد اکباتان همدان از 5 کیلومتری جاده ی همدان به ملایر منشعب شده است و راه دسترسی به آن، به سمت روستای سنگستان می باشد. لازم به ذکر است که بگوییم، اگرچه تاسیس سد اکباتان همدان با هدف تامین آب مصرفی شهر همدان و آب کشاورزی هشتصد هکتار از زمین های پایین دست سد بوده است اما به دلیل ویژگی های ذکر شده کاربری تفریحی نیز به آن افزوده شده است.

دریاچه و سد اکباتان از جاذبه های گردشگری استان همدان محسوب میشود و شما می توانید در تور همدان گردی از این مکان بازدید کنید.

ادرس دریاچه و سد اکباتان همدان: 11 کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان

عکس های دریاچه و سد اکباتان همدان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید