MENUMENU
051-36040039

باغ دلگشا شیراز

7302 ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در بخش شمال شرقی شهر شیراز و در دامنه کوهستانی باغ زیبا و دل انگیزی به نام باغ دلگشا رویت می شود. تاریخچه باغ دلگشا شیراز مربوط به دوران پیش از اسلام است.

باغ دلگشا شیراز کجاست؟

یکی از باغ های تاریخی و زیبای شهر شیراز باغ دلگشا می باشد که در ناحیه آرامگاه سعدی واقع شده است. باغ دلگشا شیراز مربوط به دوره ساسانیان و در همجواری قلعه کهندژ مستقر بوده و هم چنین در زمان صفویه یکی از باغ های معروف شیراز به حساب می آمد که با توجه به عکس ها و تصاویری که از باغ دلگشا توسط گردشگران اروپایی جمع آوری شده این مورد استنباط می شود. تعدادی کوشک نیز از زمان قاجار در این باغ وجود دارد.

آدرس باغ دلگشا شیراز,آدرس باغ دلگشای شیراز,باغ دلگشا

معماری باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا شیراز استان فارس دارای مساحت 5/7 هکتار است. اکثر درختان آن مرکبات بوده که از جمله آن ها میتوان به نارنج و پرتقال اشاره کرد. آبی که در این باغ جریان دارد از چشمه قناتی به نام ماریز سعدی سرچشمه می گیرد. در جلو ایوان دو ستون که در قسمت جنوبی ساختمان قرار گرفته حوضی با یک گلدان سنگی در وسطش رویت می شود که لبه ها و پاشویه آن از قطعات سنگ سرخ فام است.

باغ دلگشا شیراز,باغ دلگشا شیراز استان فارس,باغ دلگشا شیراز کجاست

عمارت باغ دلگشا شیرازدر حدود نیم قرن پیش در اختیار دختر قوام الملوک و همسرش ناظم الملک بود و هم اکنون این باغ تاریخی در اختیار و تملک دولت است.

باغچه ای در سمت شمالی باغ دلگشا شیراز قرار دارد که به باغ طاووس شهرت داشته و فاقد عمارت بوده و دارای درختان سرو ، کاج و نخل می باشد که در لابلای آنها درختان نارنج قرار گرفته است.

در زمانی که تیمور گروکانی در شهر شیراز حکومت داشت، پس از اینکه باغ دلگشا را مشاهده کرد دستور به ساختن این باغ را از روی پلانی که توسط معماران تهیه شده بود، در سمرقند داد.

پلان باغ دلگشا,تاریخچه باغ دلگشا,تاریخچه باغ دلگشا شیراز

ساختمان کوشک باغ دلگشا شیراز به شکل یک تالار بوده که دارای چهار شاه نشین به سبک معماری عمارت های ساسانیان بیشابور بوده و در سه طبقه می باشد و دارای آیینه کاری و گچ بری هایی از نقوش گل و بته است و در سقف عمارت اشعاری از شوریده شیرازی به خط نستعلیق به صورت بی نظیر نوشته شده است. هم چنین اولین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

عکسهای باغ دلگشا شیراز

عکس باغ دلگشا,عکس باغ دلگشا شیراز,عمارت باغ دلگشا شیراز

معماری باغ دلگشا

آدرس باغ دلگشا شیراز,آدرس باغ دلگشای شیراز,باغ دلگشا

آدرس باغ دلگشا شیراز,آدرس باغ دلگشای شیراز,باغ دلگشا 

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند