باغ دلگشا شیراز

21164 ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در بخش شمال شرقی شهر شیراز و در دامنه کوهستانی باغ زیبا و دل انگیزی به نام باغ دلگشا رویت می شود. تاریخچه باغ دلگشا شیراز مربوط به دوران صفویه مربوط میشود.

باغ دلگشا شیراز کجاست؟

یکی از باغ های تاریخی و زیبای شهر شیراز باغ دلگشا می باشد که در ناحیه آرامگاه سعدی واقع شده است. باغ دلگشا شیراز مربوط به دوره ساسانیان و در همجواری قلعه کهندژ مستقر بوده و هم چنین در زمان صفویه یکی از باغ های معروف شیراز به حساب می آمد که با توجه به عکس ها و تصاویری که از باغ دلگشا توسط گردشگران اروپایی جمع آوری شده این مورد استنباط می شود. تعدادی کوشک نیز از زمان قاجار در این باغ وجود دارد.

معماری باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا شیراز استان فارس دارای مساحت 5/7 هکتار است. اکثر درختان آن مرکبات بوده که از جمله آن ها میتوان به نارنج و پرتقال اشاره کرد. آبی که در این باغ جریان دارد از چشمه قناتی به نام ماریز سعدی سرچشمه می گیرد. در جلو ایوان دو ستون که در قسمت جنوبی ساختمان قرار گرفته حوضی با یک گلدان سنگی در وسطش رویت می شود که لبه ها و پاشویه آن از قطعات سنگ سرخ فام است.

عمارت باغ دلگشا شیراز در حدود نیم قرن پیش در اختیار دختر قوام الملوک و همسرش ناظم الملک بود و هم اکنون این باغ تاریخی در اختیار و تملک دولت است.

باغچه ای در سمت شمالی باغ دلگشا شیراز قرار دارد که به باغ طاووس شهرت داشته و فاقد عمارت بوده و دارای درختان سرو ، کاج و نخل می باشد که در لابلای آنها درختان نارنج قرار گرفته است.

در زمانی که تیمور گروکانی در شهر شیراز حکومت داشت، پس از اینکه باغ دلگشا را مشاهده کرد دستور به ساختن این باغ را از روی پلانی که توسط معماران تهیه شده بود، در سمرقند داد.

ساختمان کوشک باغ دلگشا شیراز به شکل یک تالار بوده که دارای چهار شاه نشین به سبک معماری عمارت های ساسانیان بیشابور بوده و در سه طبقه می باشد و دارای آیینه کاری و گچ بری هایی از نقوش گل و بته است و در سقف عمارت اشعاری از شوریده شیرازی به خط نستعلیق به صورت بی نظیر نوشته شده است. هم چنین اولین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

عمارت باغ دلگشا شیراز یکی از جاذبه های استان فارس می باشد که در تاریخ 7 مهر 1381 با شماره ثبت 912 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و نشاط آوران به شما پیشنهاد میکند در تور شیراز گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس باغ دلگشا شیراز : خیابان نارنجستان شهر شیراز

عکسهای باغ دلگشا شیراز

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید