تنگ صیاد چهارمحال و بختیاری

12276 ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تنگ صیاد در سال ۱۳۴۹ از سوی شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید و شکار به‌ عنوان یک منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد. سپس در سال ۱۳۵۲ با تصویب شورای عالی محیط‌ زیست به‌ عنوان منطقه حفاظت‌ شده اعلام گردید. همچنین در سال 1374 حدود ۴۳۷۲ هکتار از آن به عنوان پارک ملی شناخته شد.

تنگ صیاد منطقه ای حفاظت ‌شده و همچین پارک ملی می باشد. مساحت این منطقه تقریبا ۲۷ هزار هکتار می باشد که حیات وحشی بسیار متنوع دارد و زیبایی های چشم اندازهای آن نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

تنگ صیاد شهرکرد، منطقه ای کوهستانی است و به دلیل داشتن تعداد زیادی تپه‌ ماهور، زیستگاه بسیار مناسبی برای قوچ ها و میش های وحشی می باشد. مناطق صعب العبور و کوهستانی تنگ، محل زندگی کل، بز و پلنگ می باشد که جمعیت قابل توجهی دارند.

این تنگ علاوه بر حیات‌ وحش متنوع، آب و هوایی معتدل دارد و مناظر طبیعی آن بسیار زیبا می باشند. دره های بستان شر و پاچفت محل خوبی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه است.

مساحت تنگ حدوداً ۲۷.۲۴۴ هکتار می باشد. امّا اگر می خواهید بدانید تنگ صیاد کجاست، باید بگوییم که محدوده تنگ از 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد آغاز می شود و مسافرانی که در جاده اصفهان به بروجن تردد می کنند، می توانند از دیدن حیات وحش و مناظر زیبای تنگ لذت ببرند.

اقلیم تنگ صیاد چهارمحال خشک و نیمه خشک و دارای آب و هوای مرطوب و معتدل می باشد. در منطقه تنگ صیاد تعداد زیادی آبراهه وجود دارد که همگی، فصلی و سیلابی هستند. همچنین 42 چشمه آب نیز در پارک ملی تنگ صیاد وجود دارد که اکثرشان دائمی هستند و از مهم ترین آنها می توان به سنگ سفید و ریزاب اشاره کرد.

 ۲۵۲ گونه گیاهی، 70 گونه پرنده، 24 گونه پستاندار، 4 گونه دوزیست و 26 گونه خزنده، محیط زیست منطقه حفاظت شده تنگ صیاد را تشکیل می دهد. از پستانداران موجود در منطقه، 4 گونه در معرض خطر انقراض وجود دارد. در این منطقه می توانید کل و بز، روباه، پلنگ، عقاب، کبک، مار پلنگی، قورباغه و تعداد زیادی از دیگر گونه های جانوری را مشاهده کنید.

از تفریحاتی که می توانید در این منطقه به آنها بپردازید می توان به صخره نوردی و کوه نوردی اشاره کرد که ساعات خوشی را برای شما به ارمغان می آورند.

متأسفانه به دلیل توسعه مناطق شهری و روستایی و شکارهای غیرمجاز، گونه های این منطقه در خطر قرار دارند. جا دارد مسئولین فکری به حال آنها بکنند زیرا این منطقه جزو با ارزش ترین دارایی های زیست محیطی می باشد و حفاظت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

درصورتیکه می خواهید به این منطقه که از جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری است سفر کنید نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در فصول بهار و تابستان از آن دیدن کنید، چراکه در این فصول چشم اندازهای منطقه بسیار زیبا هستند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید