دریاچه بزنگان مشهد

9696 ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 21 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه بزنگان مشهد مربوط به دوران های دوم و سوم زمین شناسی می باشد و در اثر فعالیتهای تکنونیکی و عوامل کوهزایی شکل گرفته است. به لحاظ اهميت اکولوژيکی، اين درياچه از اوايل دهه 1350 مورد توجه قرار گرفته است و حفاظت از اين دریاچه در دستور کار سازمان حفاظت محيط زيست خراسان رضوی قرار گرفته است.

دریاچه بزنگان کجاست؟

دریاچه بزنگان مشهد یا کل بی بی با وسعت 80 هکتار و عمق حداکثر 12 متر و حداقل 9 متر می باشد. دریاچه بزنگان در جنوب رشته کوه های هزار مسجد واقع شده است. آب دریاچه از چشمه های كوچك حاشیه و بارندگی های سالیانه تامین می شود.

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

در اطراف درياچه بزنگان مشهد فضاهای طبیعی بسیار زیبا و مناسبی جهت اطراق ماهیگیران و مسافرانی که به این منطقه می آیند وجود دارد. هیچ رودخانه ای به این دریاچه منتهی نمی‌ شود.

دریاچه بزنگان سرخس,دریاچه بزنگان کجاست,دریاچه بزنگان مشهد

دریاچه بزنگان در مشهد تنها دریاچه در استان خراسان رضوی می باشد که در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری سرخس قرار دارد. دریاچه بزنگان سرخس مهمترین دریاچه استان خراسان رضوی به شمار می آید. پیشنهاد می کنم در صورت برنامه ریزی صحیح در تور مشهد از این دریاچه زیبا دیدن نمائید.

دریاچه ی بزنگان,عکس دریاچه بزنگان,عکس دریاچه بزنگان در مشهد

در فصول مختلف سال، محل تجمع پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی قزل آلا ( رنگین کمان) است. ماهیگیری در دریاچه بزنگان هم امکان پذیر است و از ماهی های دریاچه بزنگان می توان به قزل آلا و ماهی کپور اشاره نمود. دریاچه بزنگان تنها دریاچه طبیعی می باشد که در استان خراسان وجود دارد. تاکنون ۳۳ گونه فیتوپلانکتون جلبکی در دریاچه بزنگان شناسایی شده است. گاهی مسابقات ماهیگیری با نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست در این دریاچه برگزار می گردد.

عکسهای دریاچه بزنگان,ماهی دریاچه بزنگان,ماهیگیری در دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان سرخس بخاطر اینکه از اهميت علمی و تحقيقاتی بالايی برخوردار است همه ساله در فصل های پاييز و زمستان و اوايل بهار زيستگاه مناسبی برای گذراندن زمستان پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی می باشد. سازمان حفاظت محيط زيست برای حفظ و بهره وری معقول از اين پديده طبيعی اقدام به ‌برنامه ریزی هایی کرده است و این مکان در آينده يكی از مراكز مهم علمی پژوهشی و تفریحی خواهد شد.

ماهیهای دریاچه بزنگان

طعم آب این دریاچه بزنگان مشهد کمی تلخ و شور است. ماهی بومی دریاچه از نوع شیرماهی است ولی بزنگان زیستگاه خوبی برای چند نوع ماهی کپور می باشد. این دریاچه به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان خراسان به شمار می آید. به دلیل کاهش و افت شدید آب این دریاچه در خطر نابودی قرار گرفته است و چنانچه کارشناسان حفاظت محیط زیست استان خراسان برای حل این مشکل اقدامی نکنند، این دریاچه خشک خواهد شد.

دریاچه بزنگان در سال 1386 بر اساس مصوبه شماره 275 در تاريخ 19 فروردين ماه سال 1385 شورای عالی حفاظت محيط زيست کشور به عنوان اثر طبيعی ملی مشخص شد.

عکس های دریاچه بزنگان در مشهد

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

بزنگان سرخس,پرندگان دریاچه بزنگان,دریاچه بزنگان

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • سارا

    این دریاچه در سرخس می باشد و دریاچه بزنگان سرخس می باشد لطفا درست اطلاع رسانی کنید