دریاچه چشمه سبز گلمکان

دریاچه چشمه سبز گلمکان

50428 2020/05/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 17 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف شهر مشهد دریاچه زیبا و چشم نواز چشمه سبز است . دریاچه چشمه سبز گلمکان در مرتفع ترین نقاط رشته کوه بینالود واقع شده و توسط دیواره های کوهستانی محصور شده است.

دریاچه چشمه سبز گلمکان از دیدنی های خراسان رضوی را می‌شناسید؟ شاید بسیاری از افراد خراسان رضوی را با مشهد و حرم مطهر امام رضا بشناسند. شهری زیارتی و سیاحتی که هر ساله صدها هزاران نفر را پذیرایی می‌کند. امام چقدر با دیگر مناطق دیدنی خراسان رضوی آشنا هستید؟ با دریاچه چشمه سبر گلکمان آشنا هستید؟ می‌دانیید ییلاقی فوق العاده زیبا و چشم نواز در این استان منتظر شماست تا سفر شما را به یادماندنی کند؟ خراسان رضوی فقط استانی زیارتی نیست. با نشاط آوران همراه باشید تا یکی از زیباترین مناطق ییلاقی ایران را به شما معرفی کنیم.

چشمه سبز یا چشمه سو

دریاچه چشمه سبز از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است که در حدود ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گلمکان و ۵۰ کیلومتری غرب شهر مشهد در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه‌ بینالود قرار دارد. این دریاچه کوهستانی که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، ۱۵ هکتار مساحت دارد و از آب آن برای آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.

مردم منطقه این چشمه را «چشمه سوز» می‌خوانند زیرا مردم منطقه خراسان عموماً «سبز» را «سوز» تلفظ می‌کنند. در متون مختلف از این چشمه با نام «چشمه سو» نیز نام برده شده است و به نظر می‌رسد همان «چشمه سو» در شاهنامه باشد.

داستان‌هایی درباره چشمه سبز

از زمان‌های بسیار طولانی، چشمه سبز دارای ارزش و معروفیت فراوان بوده و آنطور که از نوشته‌های کتاب‌های قدیم برمی‌آید، آب آن دارای قداست فوق‌العاده‌ای (به ویژه برای زرتشتیان) بوده است. گفته شده است که یزدگرد اول (یکی از بزرگ‌ترین شاهان ساسانی)، با خدم و حشم خود فقط به منظور شفا گرفتن از آب این چشمه مقدس راه طولانی پیموده و به کنار این چشمه فرود می‌آید.

از جمله قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که در آن نام چشمه سبز آمده است، کتاب نزهه القلوب نوشته حمدالله مستوفی است.

دریاچه چشمه سبز کجاست؟

دریاچه چشمه سبز گلمکان در حدود 20 کیلومتری روستای گلمکان و غرب شهر مشهد است. منطقه گلمکان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است، به همین دلیل باعث رویش گیاهانی مثل: بادام کوهی، زیره، خارشتر ، کاسنی و بابونه می باشد. هم چنین در این منطقه گردشگری مشهد جانورانی همچون آهو، گراز، بزکوهی، عقاب و کبک دیده می شود. باید برای رسیدن به چشمه سبز از  روستای گلمکان، یک مسیر کوهستانی ناهموار را طی نمود.

 عکس‌های دریاچه چشمه سبز گلمکان

 عکس چشمه سبز گلمکان

دریاچه طبیعی چشمه سبز مشهد در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا است و مساحت این دریاچه، 15 هکتار است و برای آبیاری باغات و اراضی کشاورزی از آب آن استفاده می شود.

ماهیگیری در دریاچه چشمه سبز گلمکان

برای کسانی که علاقه مند و دوستدار ورزش ماهیگیری هستند، دریاچه چشمه سبز گلمکان مکان مناسبی برای ماهیگیران بوده و در آن ماهی های کوچک و بزرگی دیده می شود.

 ماهیگیری در چشمه سبز گلمکان

دریاچه چشمه سبز گلمکان از زمان های گذشته معروفیت و ارزش زیادی داشته و آب آن برای زردتشتیان از قداست خاصی برخوردار بوده است. یکی از پادشاهان ساسانی بنام یزگرد اول مسافت طولانی را برای شفا گرفتن از آب چشمه سبز با خدم و حشم خود طی می کرد و در کنار این چشمه اقامت می کرد.

 ماهیگیری در چشمه سبز گلمکان

به دلیل تلفظ رایج مردم منطقه به جای تلفظ سبز، سوز تلفظ می شده و به چشمه سوز هم معروف است. این چشمه در شاهنامه به چشمه سو نام برده شده و هم چنین در کتاب قدیمی نزهه القلوب نوشته حمدالله مستوفی، نام چشمه سبز ذکر شده است. به روایت فردوسی در سال 967، آب چشمه سرریز می شود و سیل مهیبی ایجاد می شود و مردم منطقه از این سیل به طلای بسیار نائل می شوند و با کالاهای هندی معاوضه می کردند.

 ماهیگیری در چشمه سبز گلمکان

چشمه اشتها از جمله چشمه های متعدد و معروف منطقه بینالود است. چشمه سبز به دلیل آب وهوای مطلوب دارای اهمیت بوده و در قدیم به خاطر آب فراوان و طول و عرض زیاد بحث برانگیز و مطرح شده بود.

آغوش دریاچه چشمه سبز گلمکان به روی گردشگران و توریست ها باز بوده و هر ساله بسیاری به دامن این منطقه بکر مسافرت می نمایند.

سفر به دریاچه چشمه سبز

مطمئنا” برای هر طبیعت دوستی، سفر به مناطق طبیعی و بکر هر شهر و کشوری، بسیار لذتبخش خواهد بود. بازدید از دریاچه چشمه سبز نیز یکی از لذت‌های طبیعتگردی است. لذت قدم زدن کنار دریاچه‌ای تمیز و پر آب و پیک نیک زیر سایه درختان این مطنقه و نگاه کردن به پرندگانی که به دنبال یافتن غذا، شیرجه‌هایی زیبا به درون آب می‌زنند. شهر زیارتی و سیاحتی مشهد، پر است از مناطق دیدنی که در کنار زیارت و خلوت کردن در حرم مطهر امام رضا(ع)، بازدید از این مناطق می‌تواند سفر شما را به یادماندنی‌تر از همیشه کند. پیشنهاد امروز نشاط آوران، سفری رویایی به چشمه سبز گلمکان است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • آقای مهدی عدالتیان

    بسیار عالی