روستای هرانده فیروزکوه

16233 2019/09/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای هرانده کجاست؟

روستای هرانده در 15 کیلومتری جنوب غربی فیروز کوه و در نزدیکی استان تهران واقع شده است. این روستای زیبا در دره ای به همین نام قرار دارد و دارای طبیعتی بکر و بی نظیر با چشم اندازهای بسیار شگفت انگیز است. وجود رودهای پر از آب و خروشان، درختان سر به فلک کشیده تبریزی و کوچه باغ های کاهگلی و قدیمی باعث شده تا روستای هرانده فیروزکوه تهران به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران باشد. این روستا در مجاور کوهستان ها قرار گرفته به همین دلیل دارای مناظری بی نظیر و سحر آمیز است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد.

عکس روستای هرانده فیروزکوه

دو ایل بسیار معروف و با اصالت با نام های اصانلو و الیکایی در فصل تابستان به روستا هرانده فیروزکوه می آیند و بهترین محصولات لبنی خود را مانند کره و ماست و پنیر تولید می کنند، شما می توانید از این محصولات به عنوان سوغاتی برای عزیزان تان خریداری کنید.

اکثر خانه های این روستا با مصالحی همچون سنگ، کاهگل و گل ساخته شده اند. این خانه ها که در دامنه کوهستان قرار دارند بسیار زیبا و دیدنی هستند کافیست تا بر کوچه پس کوچه های این روستا قدم بگذارید تا حس و حال قدیمی و سنتی برای تان تداعی شود. دو رود معروف با نام های نمرود و قزقان چای از این روستا عبور می کنند که می توانید از آن ها هم دیدن کنید.

یکی از مواردی که روستای هرانده را معروف تر کرده، وجود غار بورنیک است که در 6 کیلومتری آن قرار گرفته و متعلق به دوران باستان و بورنیک می باشد. برای رسیدن به غار بورنیک باید کمی میهمان طبیعت باشید و از مسیرهایی نه چندان سخت عبور کنید. مسافت این غار به لحاظ زمانی حدود 1.5 می باشد. بر اساس تحقیقات باستان شناسی در گذشته از این غار برای پناهگاه استفاده می کردند. از دیگر جاذبه های روستای هرانده می توانیم به برج دیده بانی اشاره کنیم که بر روی همین غار بنا شده و مربوط به قرن 4 یا 5 هجری قمری است.

مردم خون گرم و مهمان نواز روستای هرانده گویش گیلکی دارند و زندگ خود را از طریغ کشاورزی، دامداری و باغداری می گذرانند. البته برخی از آن ها نیز به شغل پرورش ماهی، زنبورداری هم مشغول هستند. اما یکی از رایج ترین شغل ها در میان مردم این روستا، تولید سیب زمینی است.

برای اقامت در روستای هرانده هیچ اقامتگاه و یا هتل و مسافرخانه ای وجود ندارد، بنابراین باید برنامه زمانی سفر خود را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید در حد فاصل یک روز به آن جا رفته و پیش از تاریک شدن هوا برگردید، زیرا جاده هرانده کمی خاکی و ناهموار است.

برای دسترسی به مسیر روستای هرانده در فیروزکوه، ابتدا باید از اتوبان تهران به اتوبان بابایی بروید و سپس به جاده دماوند برسید، از آن جا به بعد خودتان را به جاده فیروز کوه برسانید. 12 کیلومتری جاده فیروز کوه یک تابلو وجود دارد که راهنمای روستای هرانده است، پس از گذر از آن تابلو به روستای هرانده فیروزکوه خواهید رسید. شما می توانید در تور تهران گردی هم از این روستای دیدنی ایران بازدید کنید.

آدرس روستا هرانده فیروزکوه: 12 کیلومتری فیروز کوه، جاده دماوند، انتهای جاده فیروز کوه، روستای هرانده

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید