کویر مصر اصفهان

12708 ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای مصر کجاست؟

روستا مصر اصفهان از زیر شاخه های شهرستان خور و بیابانک می باشد. در 45 کیلومتری شرق جندق و در 60 کیلومتری شمال خور این روستا قرار گرفته است. در اواسط راه دامغان به نائین و اصفهان روستای مصر را مشاهده می کنید.برای انتخاب منطقه ای دلپذیر، این روستا گزینه ای مناسب می باشد و اکثر کسانی که به طبیعت علاقه مند هستند نام دریای شن کویر را شنیده اند. در مرکز دشت کویر، خالی از شلوغی فضای شهر، در کشورمان ایران، کویر مصر اصفهان قرار گرفته است که محیطی آرام و ساکت برای عموم مردم ایجاد کرده است. اکثر مردم برای سفر به کویر مصر منتظر هوای مطبوع آن هستند.

عکس کویر مصر اصفهان

تورهای کویر مصر گزینه بسیار مناسبی برای مردم شهرهای گوناگونی مثل تهران و اصفهان می باشد و یکی از دلایل انتخاب این سفر محبوبیت زیاد آن در میان مردم است. پس از گذشتن از خور و بیابانک که در استان اصفهان قرار گرفته به کویر مصر اصفهان میرسیم.
در گذشته از کویر مصر با نام های چاه دراز، کلاته یوسف و مزرعه یوسف یاد میشد.

چرا سفر به کویر و روستا مصر اصفهان؟

سادگی و زیبایی که کویر مصر اصفهان دارد توجه شما و گردشگران بسیاری را جلب خواهد کرد. کویر مصر اصفهان تجهیزات تفریحی مناسبی مانند آفرود، موتور چهار چرخ و شتر سواری دارد که باعث بدست آوردن مهارتهای جدیدی برای شما می شود. با وجود اقامتگاه‌های محلی متناسب دیگر مشکلی برای ماندگار شدن در کویر مصر اصفهان وجود ندارد.

جاذبه های اصلی کویر مصر کدام ها هستند؟

برای پی بردن به تمام زیبایی هایش باید روزهای بسیار زیادی را سپری کرد. میتوان گفت یکی از زیباترین بخش های کویر مصر ماسه های زرد رنگ و رمل ها است. می شود فقط یکجا ایستاد و به زیبایی های رمل های زرد رنگ نگاه کرد اما این تنها کافی نیست.


با توجه به لطافت و صاف بودن ماسه های کویر مصر اصفهان اکثر مردم بدون کفش و با پای برهنه از روی آنها رد می شوند. لمس کردن این ماسه ها تجربه عالی برای شما خواهد شد.
زیبایی آسمان کویر مصر به حدی چشم نواز است که تصور می کنید با دراز کردن دست خود در شبانگاهان می توانید از آسمان ستاره چینی کنید. علاوه بر چشم نوازی، ستاره شناسان نیز در همه ایام سال بدون هیچ مزاحمتی با ابزارهای خود به تماشای آسمان پرستاره می نشینند.

از دیگر جاذبه های این ناحیه دریاچه نمک خور و کویر طبقه است که در حد فاصل 50 کیلوتری جاده خور- طبس واقع شده است. این کویر بزرگترین دریاچه نمک فصلی کشور محسوب میشود، زمین نمکی آن سبب جلوگیری از رشد هرگونه گیاه و یا جانوری در این منطقه شده است، اما ظاهر خیره کننده ای در سطح زمین برای این کویر بوجود آمده است که آن را تبدیل به یک قطب گردش کری کرده است، زمین این منطقه از اشکال پنج ضلعی نمک پوشیده شده است که در فصل زمستان و خاک رس ترکیب شده و به رنگ سیاه ظاهر می شوند، همچنین در تابستان تماما به رنگ سفید در می آیند.این دریاچه قدیمیترین دریاچه نمک ایران است.

چال سلکنون نیز منطقه دیدنی دیگری در این ناحیه است که در شمال روستای مصرواقع شده است. دره ای زیبا که اطراف آن را تپه های شنی فرا گرفته است و مناظر زیبا و دلپذیری را پدید آورده است. دیواره چال را سنگریزه های زیبایی پوشش داده است و کف آن ازخاک قلیایی که خاص مناطق کویری است پوشیده شده است. این گودال عاری از هرگونه گیاهی بوده و تپه های ماسه ای در آن خود نمایی می کند. نامگذاری این منطقه در واقع از سیل آب سال 1355 که در روستای مصر به وقوع پیوست گرفته شده است، و ریشه کلمه سلکنون از سیل اکنون می آید که سبب نام گذاری این منطقه گردیده است.

نیزار روستای مصر واقع در 6 کیلومتری شمال شرق روستای مصر نیز منطقه دیدنی دیگری در این ناحیه است، همان سیل آب سال 1355 دریاچه ای را فراهم آورده که در اثر گذشت زمان خشک شده است، اما مسیر آبی که بوجود آمده بود باعث جذب آب مانده های روستای امیر آباد شده است و در اثر نفوذ به لایه های زیرین سبب بوجود آمدن نیزار گشته است.

آدرس کویر مصر: فاصله این منطقه تا شهرستان جندق کمتر از 50 کیلومتر و تا شهرستان خور حدودا 30 کیلومتر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید