عمارت خانه پدری یزد

19379 2018/03/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت این بنا به اواخر دوره صفویه می رسد.

عمارت خانه پدری یزد در اواخر دوره صفوی به دست یکی از اشراف زادگان و تجار یزد به شکل بسیار زیبا در کوچه ای باریک و تاریخی به نام محله لرد کیهان بنا نهاده شده است. مساحت خانه هزار و 500 متر مربع می باشد که زیر بنای آن را حدود هزار و 400 متر است. از دیرباز آب قنات نصرآباد از این محله می گذشته و باعث شده اهالی خانه برای تامین آب آشامیدنی پله های بسیاری را طی کنند تا از تونل های باریک و تاریک قنات که هنوز باز هستند عبور کرده، سپس به آب دسترسی پیدا کنند.

در بدو ورود به عمارت خانه پدری، تزیینات گچبری و آیینه کاری منحصر به فرد حیاط ورودی بسیار حیرت انگیز است. از پایاب قنات که بگذریم دالان ها و راهروها را هم پشت سر بگذاریم اتاق های پنج دری و بالا نشین با گچبری و نقاشی هایش خودنمایی می کنند. زیرزمین های عمارت خانه پدری در یزد دارای حوضخانه هایی بسیار زیبا هستند، مهارت معماران و هنرمندان را می توان به راحتی در سقف و دیوارهای عمارت خانه پدری مشاهده کرد که به بهترین شکل تزیین شده اند. همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید، مرمت و باسازی خانه به شکل اصولی صورت گرفت و اصل بنا و تزئینات آن به طور کامل باقی مانده اند.

این عمارت اخیراً به عنوان رستوران خانه پدری یزد تغییر کاربری داده است و می توان حال و هوای مدرنیته را در بدو ورود به هشتی خانه حس کرد. البته ساخت رستوران خانه پدری در فاز یک به پایان رسیده، اما فاز دوم آن را یک هتل به همین نام تشکیل می دهد که در دست ساخت است. رستوران خانه پدری در یزد، سال 1382 با شماره 9134 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و جزو یکی زیباترین جاذبه های تاریخی و گردشگری استان یزد به شمار می رود.

عکس های عمارت خانه پدری یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید