hamid-abad-lagoon5

تالاب حمیدآباد ساری

3686 ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از جاذبه های زیبا، دیدنی و گردشگری استان مازندران که در جاده ساری به فرح آباد واقع شده، تالاب حمیدآباد ساری است که در روستای سرسبزی به همین نام قرار گرفته است.

تالاب زیبای حمید آباد پوشیده از گل های نیلوفر آبی است و در زمانی که این گل های باز می شوند جلوه خاص و منحصربفردی به این منطقه و تالاب می بخشند. زیبایی تالاب حمید آباد با وجود پرندگان مختلفی اعم از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر که در این محل زندگی می کنند، صد چندان می شود.

hamid-abad-lagoon4

آبندان روستای حمید آباد ساری دارای قدمتی 500 ساله می باشد که به دستور شاه عباس دوم صفوی ساخته شد. این آبندان به منظور آبرسانی و آبیاری مزارع و شالیزارهای منطقه فرح آباد صورت گرفته است. تأمین آب آبندان از طریق رودخانه تجن و به وسیله کانالی مهندسی شده انجام شد. این کانال از خشت آجر ساخته شده است و کار آبرسانی آن تا اواخر دوره قاجار در حال انجام بود ولی در حال حاضر چیزی جزء باقی مانده های خشت آجری در عمق 1 تا 2 متری زمین پیدا نمی شود.

hamid-abad-lagoon2

در حقیقت خدمت شاه عباس در مازندران به خاطر وجود مادر مازندرانی خویش و هم چنین وجود راه سنگفرش شده که راه ارتباط ساری به فرح آباد بود و ایشان دستور ساخت آن را در نزدیکی کانال داده بودند چیز دیگری نمی توان یافت.

hamid-abad-lagoon1

برای رسیدن به این منطقه جاده دریا رو در پیش بگیرید و بعد از عبور از پمپ بنزین تابلو روستای دارمیزکنده را مشاهده نموده و دور برگردون را دور زده و در راه بعد از عبور از کارخانه چسب رازی به مقصد نایل می شوید.

hamid-abad-lagoon3

پیشنهاد ویژه ای که به شما گردشگر عزیز می توان کرد این است که زمانی که قصد دیدن این مکان زیبا را کردید حتما با خود دوربین عکاسی و فیلمبرداری به همراه داشته باشید و باطری آن را چک نمائید. هم چنین در ادامه مسیر جاده ای تالاب حمید آباد ساری می توانید شاهد مجموعه تاریخی فرح آباد و دریای خزر باشید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند