همه چیز درباره نیمایوشیج

66641 ۱۳۹۴/۰۹/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 34 امتیاز : 4.3]

بیوگرافی نیما یوشیج

در این مقاله می خواهیم به بیان بیوگرافی نیما یوشیج که یکی بنام ترین شاعران کشورمان به حساب می آید بپردازیم. در سده دوازدهم هجری، سبک هندی که در روزگار اعتلایش از زیبایی بسیار بهره داشت، به فترت گرایید و مضمون های سست و بازاری و عامیانه را به شعر زیبایی فارسی راه داد. از این رو، تنی چند از شاعران اصفهان، علیه آن سبک فرسوده برخاستند، تا طرحی نو در اندازند، اما، شعر فارسی را حیاتی نو نبخشیدند، بلکه به گذشته ای کهنه تر و فرسوده تر بازگشتند. روزگار گذشت و گذشت، و شاعران فارسی زبان، برخی به سبک روزگار صفویان و برخی به شیوه شاعران پیش از آن سخن گفتند.

با جوشش انقلاب مشروطه، قالب های سنتی شعر فارسی، نقص خود را آشکار کردند. بدین معنی، که نشان دادند برای بیان دردهای عمومی جامعه، کار آمد نیستند. در این میان، ترانه ها و تصنیف ها، که از سویی با زبان عامه پیوندی نزدیک داشتند و از سوی دیگر، از اوزان عروضی کامل پیروی نمی کردند از شاخه های دیگر شعر فارسی، توفیق بیشتری داشتند. اما، شاعرانی که به زبان رسمی شعر می گفتند، جرات در هم ریختن قانون های سنتی دست و پا گیر را نداشتند، و می پنداشتند، که با آوردن واژه هایی چون بمب و محکمه و عدلیه و چه شعر به راهی نوین می افتد.

اما با این ابتکارها، شعر از بافت سنتی و دست وپا گیر خود رها نشد و در مسیر کهنه خویش  رفت تا علی اسفندیاری متخلص به نیما در شعر فارسی، تحولی بنیانی پدید آورد. او از سویی قافیه را که برای شعر امری عارضی است، از میان برداشت و از سوی دیگر، قالب های عروضی را در هم شکست و شاعر را از طفره رفتن و زیاده گویی رهایی داد.

در شعر سنتی فارسی، بسا که مطلب شاعرانه شاعر، در یک مصرع یا نیم مصرع، پایان می پذیرد اما برای تکمیل قالب، شاعر باید زیاده گویی کند، علاوه بر این با شکستن وزن ها و برداشتن قوافی، پای موضوع های بسیار دیگر نیز به شعر فارسی باز شد. موضوع هایی که در شعر سنتی، مجال خودنمایی نداشتند و چنین شد که پس از چندین سده، شعر فارسی، بار دیگر، از ریشه جوانه زد، و بالیدن آغاز کرد.

زندگینامه نیما یوشیج

در زندگی نامه نیما یوشیج آمده است که علی اسفندیاری، مشهور به نیما یوشیج و متخلص به نیما، فرزند ابراهیم خان اعظام السلطنه نوری، از شاعران مشهور معاصر و دگرگون کننده مسیر شعر فارسی است.

علاوه بر این در ادامه زندگی نامه نیما یوشیج آمده که وی، در سال 1274 هجری شمسی، در دهکده یوش از توابع مازندران به دنیا آمد. نیما یوشیج که یک کشاورز زاده بود، در روستای زادگاه خود (از ملای ده) مقدمات را آموخت. نیما یوشیج آنگاه به تهران آمد و در مدرسه سن لویی تحصیلات خود را پایان برد. نیما؛ زبان فرانسوی را به خوبی آموخت و در شاعری را نیز از نظام وفا تعلیم گرفت. و نخستین شعر خود رادر سال 1300 منتشر کرد. آشنایی نیما یوشیج با ادبیات اروپایی، موجب تاثیر گذاری وی برشعر فارسی شد؛ کاری که پیش از آن، شاعران دیگری چون قاآنی و عشقی می توانستند و نکردند.

نیما، از کارمندان وزارت فرهنگ بود، در سال های 1309 تا 1311 هجری شمسی در آستارا در دبیرستان تدریس می کرد و در 1311 به زادگاه خویش رفت و به کارهای خانوادگی خود پرداخت. او، همواره به زادگاه خود عشق می ورزید و بسیاری از مایه های شعر خویش را از آن دیار گرفته است. نیما یوشیج در سال های 1317 تا 1320 هجری شمسی عضو هیأت تحریریه مجله موسیقی بود. کتاب پر ارج ارزش احساسات که اثر نیما یوشیج می باشد در این مجله از وی به یادگار گذاشته شد.

نیما یوشیج، پس از سال های انتظار خدمت، بار دیگر در سال 1329 شمسی، به کارهای مطبوعاتی روی آورد و در اداره کل انتشارات وزارت فرهنگ، به کار بررسی کتاب و نقد شعر پرداخت و سرانجام در سال 1338 هجری شمسی زندگی را بدرود گفت. 

نیما، گذشته از شیوه ابتکاری خود، قالب های سنتی شعر فارسی را نیز به خوبی می سرود و افسانه او، فاصله ایست میان شعر کهن و شعر نوین نیمایی. در شعر نو نیما یوشیج، وی بیشتر به مسائل مردمی روی آورده است و واژگان شعرش، با زبان عامه پیوندی تنگاتنگ دارد. مشهورترین آثار منظوم او: مجلس، قصه رنگ پریده، افسانه و برای دل های خونین است.

نخستین مجموعه شعرهای نیما یوشیج، در سال 1334 شمسی به کوشش دکتر ابوالقاسم جنتی عطایی چاپ و منتشر شده است. بخشی از آثار نیما یوشیج نیز به زبان های فرانسوی و انگلیسی ترجمه شده است. فهرست کتاب های نیما از این قرار است : ماخ اولا، شعر من، ناقوس، شهر صبح-شهر شب، آهو و پرنده ها، مانلی، یادداشت ها و…، قلم انداز، دنیا خانه من است، نامه های نیما به همسرش، عنکبوت و فریادهای دیگر، کندوهای شکسته، آب در خوابگه مورچگان، حکایت و خانواده سرباز.

نخستین مجموعه کامل از آثار نیما یوشیج، به کوشش سیروس طاهباز و نظارت شراگیم یوشیج در سال 1364 شمسی در تهران منتشر شد.

نیما یوشیج از جمله بزرگ ترین و به نام ترین شاعران فارسی به حساب می آید که آثار ارزشمندی را از خود به جای گذاشته است. کالبد نیما، سال ها پس از فوت وی در تهران به امانت به خاک سپرده شده بود، که سرانجام این کالبد به زادگاهش یوش انتقال یافت و به گور خفت.

برگزیده ای از اشعار نیما یوشیج

می‌ تراود مهتاب

می‌ درخشد شبتاب

نیست یک دم شکند خواب به چشم کس و لیک

غم این خفته‌ ی چند

خواب در چشم ترم می‌ شکند

نگران با من استاده سحر

صبح می‌ خواهد از من

کز مبارک دم او آورم این قوم به جان باخته را بلکه خبر

در جگر خاری لیکن

از ره این سفرم می‌شکند

نازک‌ آرای تن ساق گلی

که به جانش کشتم

و به جان دادمش آب

ای دریغا به برم می‌شکند

دست‌ ها می‌ سایم

تا دری بگشایم

به عبث می‌ پایم

که به در کس آید

در و دیوار به هم ریخته‌ شان

بر سرم می‌شکند

می‌ تراود مهتاب

می ‌درخشد شبتاب

مانده پای‌ آبله از راه دراز

بر دم دهکده مردی تنها

کوله‌ بارش بر دوش

دست او بر در، می‌گوید با خود:

غم این خفته‌ی چند

خواب در چشم ترم می‌شکند

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • نرم افزار erp

    با سلام
    ممنون از سایت خوبتون

  • ش

    ممنون