غذاهای سنتی تبریز

16231 ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 2.7]

تبریز یکی دیگر از شهرهای خوش رنگ و لعاب ایران از نظر غذا و شیرینی هاست. غذاهای سنتی تبریز امروزه شهرت فراوانی دارد تا اندازه ای که کوفته تبریزی غذای ماهانه ی خیل عظیمی از ایرانی هاست. لیست غذای محلی تبریز بلند بالا و طولانی است اما هر شهر غذاهایی دارد که معروف تر از سایر خوراکی های آن است. به طور مثال میرزا قاسمی غذای شمالی، شله مشهدی، کلم پلوی شیرازی و … همه شهره خاص و عام هستند. شما می توانید این غذاها را در شهر خودتان نیز میل کنید امّا مطمئن باشید که غذای هر شهر را باید از دست آشپزان معروف همان شهر گرفت و چشید. اگر به تبریز سفر کردید حتماً کوفته تبریزی و آش ماست مخصوص آنها را امتحان کنید.

کوفته تبریزی

یکی از پرطرفدارترین غذاهای ایرانی که در جهان نیز شهرت دارد، کوفته تبریز است. کوفته های تبریز از نظر طعم و اندازه کمی متفاوت تر از سایر کوفته ها هستند. تبریزی ها معتقدند کوفته های مجلسی می تواند به جای آلو و تخم مرغ بدور یک مرغ پخته بپیچد و درست شود. یکی دیگر از نکات مهم پخت کوفته تبریزی باز نشدن آن در هنگام پخت است، راز آن فقط مقدار ترکیب مواد و میزان ورز دادن آن است. در این کوفته از مواد اولیه تازه استفاده می شود، انواع سبزی معطر کوفته تبریزی دلیل بیشتر خوشمزگی آن است.

کوفته تبریزی از سبزی معطر (گشنیز، جعفری، تره، مرزه، ترخون، شوید و کمی نعنا)، گوشت چرخ کرده، لپه و برنج بهمراه ادویه مخلوط می شود. در گذشته این مواد درون هاون های سنگی کوبیده می شده و امروزه در دستگاه های مخلوط کن اعم از چرخ گوشت و غذاساز مخلوط می شود. ورز دادن گوشت این کوفته اهمیت بالایی دارد. بعد از مخلوط شدن کوفته ها را با مواد میانی دلخواه از آلو، تخم مرغ و گردو پر می کنند و درون آب مخصوص می گذارند. آب کوفته از گوجه یا رب گوجه بهمراه روغن، زعفران، نمک و دارچین تهیه می شود. عطر دارچین در کوفته تبریزی اهمیت فراوانی دارد.

آش ماست تبریز

یکی از بهترین غذاهای سنتی تبریز آش ماست آن است که طعم و عطر بی نظیری دارد. خیلی ها این آش را دوست دارند اما نمی توانند به اندازه ی تبریزی ها آن را خوشمزه درست کنند. پیشنهاد نشاط آوران به شما این است که همیشه نباید غذاها را خودمان درست کنیم، بدنیست گه گداری بگذاریم تا بهانه های خاص ما را به شهر خاصی ببرند مثل همین آش ماست، در کنار سفر به تبریز می توانید آش آن را نیز از رستوران های مخصوص تهیه کنید. این آش به آش ماست ترکی نیز معروف است و از مواد اولیه پیاز، عدس، برنج، سبزی آش، آب گوشت، کوفته ریزه، ماست و ادویه تشکیل شده است.

کوکو لوبیا سبز تبریز

جزو غذاهای سنتی استان تبریز می توان کوکوی لوبیا سبز را برشمرد که بسیار خوشمزه و سالم است. یکی از غذاهایی که در مهمانی ها سرو می شود همین کوکوی لوبیا سبز تبریز است البته در خانواده های تبریز به همراه سوپ این غذای خوشمزه را بر سر سفره ها می بینید. دارای خواص بسیاری است که از جمله آن می توان به آنتی اکسیدان و مواد معدنی اشاره کرد، به سلامت قلب کمک می کند، مفید برای پوست صورت، حاوی ویتامین c و مفید برای زنان باردار وکودکان است. برای تهیه این کوکوی خوشمزه باید از لوبیا سبز تازه بهمراه سیب زمینی و هویج خرد شده در کنار مغز گردو و پیاز استفاده کرد.

دویماج تبریز

دویماج جزو غذاهای محلی تبریز است که جزو صبحانه یا شام بشمار می رود. در این غذا نیز مانند سایر غذاهای ترکی از سبزی های معطر استفاده می شود که موجب برانگیختن اشتها است. سرو دویماج بسته به سلیقه ی شخصی دارد امّا در رستوران ها به آن از توپک های خوشمزه برای صبحانه یاد می کنند. مواد تشکیل دهنده آن از نان خشک تبریز، آب یا دوغ، پنیر تبریز، کره و گردوی خرد شده است. غذایی سبک و خوشمزه که به عنوان پیش غذا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در سفر به تبریز و آذربایجان شرقی از غذاهای سنتی این خطه نیز فراموش نکنید تا طعم و مزه غذاهای معروف تبریز را بچشید و خاطره ای به یاد ماندنی برای خود و خانواده بهمراه داشته باشید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید