گورستان باستانی خارک

11869 ۱۳۹۷/۰۴/۱۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این گورستان در دوره ساسانیان ساخته شده است.

جزیره خارک دارای یک گورستان باستانی می باشد که یکی از مناطق دیدنی جنوب ایران در استان بوشهر به شمار می رود. جزیره خارک حدود 10 کیلومتر طول و بین چهار تا پنج کیلومتر پهنا دارد. این جزیره از نوع مرجانی می باشد و براساس تحقیقات کارشناسان زمین شناسی عمر آن به یک میلیون سال می رسد ولی عمر بیرون آمدن آن از آب، حدود 14 هزار سال قدمت دارد. گورستان باستانی خارک در بخشی از کوهستان شرق جزیره خارک جای گرفته است که از قبرهای زیادی تشکیل شده است. این قبرها به علت عمق کم و سطح مدور بعضی از آن ها، به پیروان زرتشتی نسبت می دهند.

دریانوردان در دوره های مختلف تاریخ، با شرایط اقلیمی و جغرافیایی این جزیره آشنا بودند، از چندین هزار سال قبل با کشتی های خود در بندرگاه جزیره خارک پهلو می گرفتند. یک آتشکده، یک معبد یونانی، صومعه، کلیسایی نسطوری، مسجدی قدیمی و گورستان باستانی شرق جزیره از باقی مانده های مکان ها مقدس اهالی جزیره می باشند. با بررسی های به عمل آمده مشخص شده چهار تا از بزرگ ترین مذاهبی که در دنیا وجود داشته به شکل های مختلف در این جزیره وجود داشته است.

عکس گورستان باستانی خارک

از تنوع و تعداد معابد موجود در جزیره می توان به این مسئله پی برد که از دیرباز یعنی حتی قبل از میلاد مسیح اقوام و ملل گوناگون مانند ایرانی ها، یونانی ها، پالمیری ها و عرب ها در این جزیره می زیسته اند. 

گورستان باستانی خارک در قسمت شرقی جزیره واقع شده که در بین محله های مسکونی رو به دریا و صخره هایی که جزیره را به قسمت تقسیم می کرد قرار گرفته است. هنوز شماری از گورها دست نخورده باقی مانده اما بقیه گورها در پی اشغال پیاپی جزیره در طی سالیان طولانی، باعث شده قبرها دوباره استفاده یا شکافته شوند!

گروه اعزامی برای تحقیق از گورستان باستانی در جزیره خارک، حدود 10 عدد از قبرها که متعلق به دوره ساسانی یا بعد از آن بوده را شکافتند. تمام گورها درون سنگ کنده شده بودند و لحدهایی از گچ به ضخامت زیاد بر روی قبرها گذاشته بودند. 

روی بعضی از قبرها مدخل های کوتاهی وجود دارد که نقش نگارهایی از صلیب روی آن ها می باشد که نشان دهنده وجود پیروان مسیحی در این منطقه بوده است. با بررسی این گورستان و گورستانی در شرق جزیره، باستان شناسان متوجه شدند همه قبرها مربوط به دوره ساسانی هستند. در پی کاوش محققان، در قبرهای زنان شیشه های کوچکی یافت شده است که احتمال می دهند کاربرد عطر را داشته و علاوه بر آن جواهرات کم ارزشی مانند حلقه انگشتری و آیینه های مفرغی کشف شده اما در قبرهای مردان چیزی یافت نشده است.

گورستان باستانی خارک در استان بوشهر با توجه به قدمت و نوع ساخت آن یکی از جاذبه های گردشگری جزیره زیبای خارک می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • زهره

    سلام از مقاله ای که در مورد جاذبه ی شهر ما نوشتید ممنون و متشکرم.