مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

20949 ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در شمال شهر اردبیل و در روستای کلخوران مقبره پدر شیخ صفی الدین اردبیلی، پدر جد پادشاهان صفوی قرار دارد. روستای کلخوران به خاطر وجود این مقبره با نام کلخوران شیخ نیز عنوان می شود. مقبره شیخ امین الدین جبرائیل در اوایل قرن دهم هجری قمری ساخته شد.

بقعه شیخ امین الدین جبرائیل کجاست؟

بزرگ ترین مجموعه تاریخی شیخ کلخوران، آرامگاه شیخ جبرائیل اردبیل است. مقبره شیخ امین الدین جبرئیل از جمله بهترین نمونه مقابر معماری اسلامی ایران محسوب می شود که سادگی و موزون بودن اجزای آن و تزئین فوق العاده در سطوح داخلی این بنا، آن را در زمره شاهکارهای معماری دوره صفویه قرار داده است. این مقبره در محوطه وسیعی بنام باغ شیخ واقع شده و به شکل هشت ضلعی و با آجر، بنا شده است.

معماری مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

در بقعه شیخ جبرائیل اردبیل برجی قرار دارد که مشابه برج مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی است به همین دلیل احتمال می رود که برج در اوایل قرن هشتم هجری ایجاد شده اما اصل عمارت همزمان با بقعه صفی الدین بنا گشته است. طراحی و سبک نقاشی مقبره امین الدین جبرائیلی مربوط به دوره صفوی می باشد. گچبری های زیبا به همراه  گل های شاه عباسی در سقف رواق بقعه به گونه ای صورت گرفته که آرامش معنوی را در محیط فراهم می نماید.

پلان مقبره شیخ امین الدین جبرئیل

چوب جنگلی در درب ورودی آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل به کار رفته و اشعاری برجسته در حواشی لنگه درب ها کار شده است. با توجه به باقیمانده اشعار که به خط نستعلیق نوشته شده تاریخ ساخت آن مربوط به 1030 هجری قمری بیان شده است. در قسمت بالای درب ورودی، تصویری از شیر و  پلنگ به زنجیر، نقاشی شده که نشان از سبک منتسب به دوره صفوی و اوایل قرن یازدهم هجری است.

در جنوب شرقی بقعه شیخ امین الدین جبرائیل، هفت قطعه سنگ پر نقش و نگار و به موازات هم قرار دارد که  به نام  هفت تنان کلخوران معروف می باشند.

تزئینات کاشی به شکل تلفیقی در بیرون بقعه صورت گرفته و سقف این بنای تاریخی مسطح مانند می باشد. هم چنین در ورودی بقعه ایوانی با تذهیب کاشی قرار دارد. در محوطه آرامگاه گلکاری و تزئیناتی صورت گرفته که جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است.

مقبره شیخ امین الدین جبرائیل یکی از جاذبه های تاریخی اردبیل می باشد که نشاط آوران به شما توصیه میکند در تور اردبیل گردی حتما از آن دیدن کنید.

آرامگاه شیخ امین الدین جبراییل : اردبیل، روستای کلخوران، ۳ کیلومتری شمال اردبیل  

عکس های مقبره شیخ امین الدین جبرائیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید