روستای اورامان کردستان

14308 ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای اورامان کجاست؟

روستای اورامان واقع در شهرستان سروآباد که یکی از زیرمجموعه استان کردستان است قرار گرفته و به دلیل معماری منحصر به فرد و پلکانی، به آن روستای هزار ماسوله هم می گویند.
ساکنین این منطقه به این روستا اورامان یا هورامان تخت هم می گویند و در گویش محلی به آن ” هه ورمان” هم گفته می شود.

عکس روستای اورامان کردستان

روستای اورامان از ضلع غربی به عراق و از ضلع شرقی به کردستان و از جنوب هم به شهر جوانرود منتهی می شود و از طرف دیگر از جاده ای با طول 75 کیلوتر به شهرستان مریوان متصل می شود. این روستا داری طبیعتی بکر و دست نخورده است و جز مناطق مشترک میان ایران و عراق می باشد.

از مشهور ترین چشمه های روستای اورامان کردستان می توان به چشمه سیروان و لیله اشاره کرد که هر دو این چشمه ها در نزدیکی مرز عراق به یکدیگر متصل می شوند و به این نقطه تلاقی ” دروله” می گویند. همانطور که گفتیم تمام خانه های این روستای کوچک و به صورت پلکانی ساخته شده اند و بیشترین مصالحی که برای ساخت آن ها استفاده شده از سنگ، آجر و خشت است.

وجه تسمیه این روستا به معنی “جایگاه خورشید” است. بسیاری از ساکنین قدیمی روستا بر این باوراند که اورامان از دو قسمت هورا و مان تشکیل شده و این یعنی اهورامان که به معنی اهورا مزدا است. در اوستا هور به معنای خورشید است و مان به معنی خانه. برخی از باستان شناسان این روستا را ، روستایی باستانی می دانند چراکه کتیبه های یافت شده در آن متعلق به دوره آشور است و همین می تواند سندی محکم و قانع کننده برای اثبات اصالت این موضوع باشد.

اورامان تخت در گذشته یک روستا بود اما با گذر زمان و ازدیاد جمعیت با داشتن 540 خانوار و جمعیتی بالغ بر 2800 نفر تبدیل به مرکز بخش شد. گویش مردم روستای اورامان تخت، اورامی است که در واقع زیر مجموعه ای از زبان های گورانی بوده و تمام این ها زیر گروهی از گویش های شمال غرب ایران هستند. ساکنین اورامان مسلمان هستند و مذهب اکثر آن ها هم سنی است.

روستای اورامان در کردستان دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است و جذابیت آن با وجود معماری خاصش چندین برابر شده است. آب و هوای اورامان کوهستانی است و دیدن آن در هر فصلی جذابیت خاص خودش را دارد. اما در فصل اردیبهشت طبیعیت اورامان غیر قابل وصف است چراکه در فصل بهار زیبایی این منطقه چندین برابر می شود و شاید بهتر باشد که برای توصیف آن بهشت را مثال بزنیم.

هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به روستای اورامان در کردستان سفر می کنند و از طبعیت و بکر و وجود مردم میهمان نواز آن لذت می برند. برای دسترسی به مسیر روستای اورامان می توانید از شهرهای ساوه و همدان و سنندج عبور کنید و به سر آباد و سپس به انجا برسید. همچنین برای اقامت در این روستای زیبا می توانید در هتل های سنگی آن چند روزی را سپری کنید.

یکی از مشهور ترین هتل های اورامان هتل سنگی شادی است که 22 سوییت داشته و امکانات زیادی برای اقامت مسافران و گردشگران فراهم کرده است. روستای اورامان یکی از جاذبه های گردشگری کردستان است که شما می توانید در تور مریوان گردی از این مکان دیدن کنید.

ادرس روستای اورامان: شهرستان سروآباد، روستای اورامان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید