قلعه خویدک یزد

12923 2018/09/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه خویدک یزد به دوره ساسانی یعنی پیش از اسلام بر می گردد.

قلعه خویدک کجاست؟

در گذشته هنگامی که راهزنان به روستاها حمله می کردند، اهالی روستاهایی که دژی برای تامین جانی خود داشتند مانند روستای خویدک، برای تامین جانی خود به قلعه ای که در کنار روستا بنا کرده بودند پناه می بردند، وسعت این نوع قلعه ها در بعضی موارد به اندازه یک روستا بوده است. قلعه خویدک در یزد نیز یکی از همین موارد می باشد.

قلعه خویدک یزد همچون شهری کوچک در دل شهری دیگر قرار گرفته، قلعه خویدک در یزد درون روستایی به همین نام در 20 کیلومتری جنوب شهر یزد واقع گشته، البته روستا علاوه بر قلعه دارای چند جاذبه گردشگری دیگری مثل مسجد و آب انبار نیز می باشد. قلعه خویدک با مساحتی حدود 2252 متر مربع است که با خشت خام و گل بنا شده و به سبب قدمت زیاد قلعه در دوره های مختلف تعمیرات و مرمت هایی در آن انجام شد که باعث تغییراتی در ساختمان اصلی آن شده است.

در پلان قلعه خویدک در استان یزد، چهار ردیف اتاقک مشاهده می شود که توسط سه کوچه در جهات شمال به جنوب از هم جدا  می شوند، سقف آنها به شکل طاق آهنگ و بیشتر با قوس های هلالی شکل کار شده اند. همان طور در عکس مشاهده می شود اتاقکهای داخل قلعه به صورت دو و سه طبقه ساخته شده اند که در ضلع جنوبی و شرقی در سه طبقه بنا گشته اند، هم اکنون در اکثر موارد سقف طبقه سوم فرو ریخته است.

قلعه خویدک یزد مثل بسیاری از قلعه های مناطق کویری از مکانیزم خندق برای دفاع از خود استفاده می کرده است، بر اساس شواهد تاریخی خندق اطراف قلعه به عرض 10 متر بوده که در حال حاضر اثری از آن نیست، این قلعه در مسیر قناتی پر آب قرار گرفته بوده است.

در مناطق کویری مثل شهر یزد روستاها به صورت پراکنده و جدا از هم تشکیل شده اند و شکل گیری آنها به مسائلی همچون وجود مسیر آب بستگی داشته، بطوری که در مسیر قنات ها روستایی ساخته می شده که اهالی روستا را به کارهایی مانند دامداری و کشاورزی سوق می داده است، در قلعه روستای خویدک بقایای یک آسیاب آبی در کنار قلعه کشف شده که سیستم آبرسانی در قلعه آن را تامین می کرده است. این قلعه بشیار زیبا با معماری خاص خود یکی از جاذبه های توریستی یزد به شمار می آید. اهمیت این بنا تا حدی است که آن را به عنوان یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری یزد تبدیل کرده.

قلعه خویدک یزد با شماره ۱۳۰۲۹ در 22 مرداد سال ۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور یزد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس قلعه خویدک یزد : استان یزد، شهر یزد، روستای خویدک

 عکس های قلعه خویدک یزد

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید