قلعه اشکذر یزد

11748 2018/06/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت قلعه تاریخی اشکذر بالغ بر 700 سال است.

یکی از شاخصه های باستانی شهر اشکذر، قلعه متروک و نیمه ویران آن یعنی قلعه اشکذر است. قلعه اشکذر یزد در قدیم الایام در مقابل حمله های افغان ها پناهگاهی برای نیاکان ما بوده، همچنین در مقابله با بلایای طبیعی نیز مثل سیل طوفان و شن، پناهی امن برای گذشتگان ما به شمار می رفته است. این شهر در استان یزد و با فاصله ای 20 کیلومتری از شهر یزد قرار گرفته است.

شهر اشکذر از شهرهای تاریخی استان یزد می باشد که آثار تاریخی و زیادی در آن به ثبت ملی رسیده است که مهمترین آن ها قلعه باستانی اشکذر می باشد، قلعه ای که قصه اهمیت آن را از مردم این دیار می توان پرس و جو کرد. هویت هر ملتی وابسته به تاریخ آن است و از مهمترین نکات مطالعه تاریخ اقوام، بررسی بناهای تاریخی آن می باشد که فرهنگ، قدمت و اصالت مردم آن منطقه را نشان می دهد. 

باستان شناسان در پی پژوهش های خود قدمت این شهر را دو هزار سال عنوان کرده بودند اما چندی بعد با کشف آثار کهن در پیرامون مسجد جامع آن به نتایج دیگری رسیدند، که آنها را متقاعد کرد این شهرستان دارای قدمتی بالغ بر چهار هزار یا پنج هزار سال است. با توجه به اسم این شهر به نظر می رسد که از نام اشکین زال یکی از خان های دوره اشکانیان گرفته شده که (ذر) نیز مخفف اسم آذر نام همسر اشکین زال بوده است.

قدمت قلعه تاریخی اشکذر به 700 سال پیش می رسد و در زمینی به وسعت چهار هزار متر در دو طبقه بنا شده، این بنا دارای حصارهای کنگره ای و چهار بارو با تزئینات چشم گیر است که در حال حاضر بعضی دیوارهای آن بطور کامل فرو ریخته و تنها دو برج از آن باقی مانده است. قلعه اشکذر در یزد به تنهایی در دل کویر آرام گرفته، امروز به ساختمانی کمر شکسته تبدیل شده است که هر لحظه احتمال ریزش دیوار های خشتی آن بیشتر می شود.

بنا و آثار تاریخی مانند: اشکذر راسرو کهن‌ و قلعه‌ فیروزآباد، آسیاب‌ اشکذر، رباط‌، چاپارخانه‌ و قلعه‌ نیم ساز همت‌آباد، خانقاه‌ میمونه‌، قلعه‌ و مسجد جامع‌ عزآباد، امامزاده‌ سید حسن‌ حاجی‌ آباد، مسجد حاج‌ رجبعلی‌، مسجد الرضا و قلعه‌ اشکذر، عمارت‌ باغ‌ وزیر حجت‌ آباد، دارالشفاء، شهر کهنه‌ پشت‌، مسجد ریگ‌، قلعه‌ و حمام‌ قدیم‌ رضوانشهر، آب‌ انبار پشت‌ باغ‌ کاج‌، آب‌ انبار حجت‌ آباد، آتشکده‌ جعفرآباد، قلعه‌ حسن‌ آباد، آب‌ انبار عصرآباد،آب‌ انبارهای‌ شیر و عمارت‌ سلطان‌ بُندرآباد از بناهای تاریخی این شهر کهن است. قلعه اشکذر در استان یزد با شماره 30503 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج اشکذر با اندکی توجه و رسیدگی می تواند به عنوان شناسنامه این شهر تاریخی زبانزد عام و خاص شود و به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری یزد تبدیل و مورد استفاده گردشگران ایرانی و خارجی قرار گیرد.

عکس های قلعه باستانی اشکذر یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید