قلعه باجول الیگودرز

19626 ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه باجول به دوره زندیه و اوایل دوره قاجار مربوط میشود.

قلعه باجول کجاست؟

قلعه باجول که به قلعه ناکام هم معروف است در روستای آب باریک و در 35 کیلومتری شرقی الیگودرز قرار دارد که اهالی آن منطقه این قلعه را به قلعه آب باریک می نامند. قلعه باجول الیگودرز در نزدیکی یکی از چشمه های قدیمی الیگودرز واقع شده است.

عکس قلعه باجول

تاریخچه قلعه باجول لرستان مربوط به دوران زندیه و اوایل دوره قاجار است. این قلعه دارای یک برج مدور آجری، ایوان هایی با دو ستون محکم، برجسته کاری های سنتی، و درختان و طرح صحنه شکار شیر توسط اژدها بر روی یکی از دیواره هایش است. قلعه ناکام در گذشته خانه اربابی مشهور بوده که در آن سکونت داشته است. در این بنا دو برج بلند وجود دارد که ازآن به عنوان جایگاهی برای نگهبانی و حفاظت از قلعه استفاده می شده که اکنون یکی از برج ها تخریب شده است. در سال های اخیر اقدامات زیادی توسط سازمان میراث فرهنگی برای بازسازی و مرمت این قلعه انجام شده است که برخی از این فعالیت ها عبارت اند از برچیدن اندودهای فرسوده دیوارها، اجرای اندودگل و خاک و نماسازی دیواره‌های حیاط.

خوشبختانه قلعه باجول الیگودرز اولین بنای تاریخی است که از دست حوادث طبیعی و تخریب های انسانی جان سالم به در برده است و از طرفی باید بگوییم متاسفانه بسیاری از مردم هیچ شناختی از این مکان زیبا و تاریخی ندارند.مصالحی که برای ساخت این بنا استفاده شده شامل آجرهای پخته شده مکعبی شکل که اندازه شان حدود 15 در15 بوده است و تیرهای چوبی و الوار می باشد. این بنا به صورت چهار ضلعی ساخته شده است.

قسمت شمالی آن محل زندگی ارباب و در قسمت غربی در ورودی اصلی قرار دارد که مخصوص میهمان های ویژه ارباب بوده است. در قسمت جنوبی محلی برای نگهداری علوفه و مطبخ خانه وبه طور کلی جایی برای خدمه حیوانات بوده است. در حیات این بنا یک حوض سنگی نسبتا بزرگ قرار دارد که کف آن را با آجر های مکعبی به شکل فرش طراحی کرده اند. در ایوان 2 ستون استوانه ای شکل وجود دارد که جنس شان از سنگ بوده و 40 سانتی متر قطر داشته وارتفاعش 180 سانتی متر است.

قعله باجول یکی از جاذبه های گردشگری استان لرستان است که در تاریخ 5 آذر سال 1380 و با شماره ثبت 4353 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و شما می توانید در تور خرم آباد گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس: خرم آباد، شهرستان الیگودرز 35 کیلومتری شرقی الیگودرز، در نزدیکی هفت چشمه، قلعه باجول.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید