تنگ بستانک شیراز

13100 2019/07/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تنگ بستانک کجاست؟

تنگ بستانک فارس یکی از مناطق حفاظت شدهء ایران به شمار میرود که در مرودشت شیراز قرار دارد. افراد در مسیر رسیدن به تنگ بستانک در شیراز از شهرهای «بیضا» و «کامفیروزو » همچنین روستاهای زیبا با کوچه باغها، مزارع و باغها عبور میکنند. همین امر در ابتدای راه، نوید سفری دلانگیز و گردشی متفاوت به مسافرانی میدهد که قصد گردش و بازدید از تنگ بستانک بهشت گمشده را دارند.

عکس تنگ بستانک شیراز

تنگ بستانک فارس به واسطه دارا بودن شرایط آب و هوایی بسیار خاص و زیباییهای خیره کننده و همچنین چشم انداز طبیعی منحصربفرد، توسط گردشگران «بهشت گمشده» نامیده شده است. تنگ بستانک با قرار داشتن در میان کوهها و صخرههای مرتفع از شرایط آب و هوایی خاص و مطلوبی برخوردار است. علاوه بر اینها به واسطهء وجود رودها و چشمه خنکی که در این منطقه جریان دارد و همچنین ارتفاع آن که بین 1700 تا 2700 متر میباشد در گرمترین فصل سال دارای آب و هوای دلچسب و خنکی میباشد.

تنگ بستانک شیراز با محیط کوهستانی خود، بستر مناسبی را برای رشد انواع گیاهان فراهم ساخته است. پوشش جنگلی این ناحیه را عمدتا درختان گردو و چنار تشکیل داده که از جمله گیاهان سایه پسند به شمار میروند. از این رو به لطف چنین درختان بلند و سایه شاخ و برگهای آنها، سایهای خنک در اغلب مواقع سال بر منطقه حاکم است. این ویژگی خاص در فصل گرما، از تابش مستقیم خورشید ممانعت کرده و سبب ایجاد محیطی خنک در گرمترین روزهای سال میگردد که همین امر به نوبهء خود از جاذبههای گردشگری تنگ بستانک محسوب میشود.

در کنار درختان بلند منطقه، گیاهان مختلفی از جمله: بنه، بلوط، زالزالک، ارس، بادام کوهی، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران و آویشن نیز به صورت خودرو سطح این منطقهء بهشت گونه را پوشانده اند. همچنین دریاچهای که در نزدیکی تنگ بستانک شیراز و پشت سد “درودزن” وجود دارد باعث ایجاد یک زیستگاه جانبی در این منطقه شده است. همه این عوامل سبب شده تا این ناحیه تبدیل به یک اکوسیستم طبیعی شده و زیستگاهی برای حیوانات و جانوران مختلفی از جمله راسو، خرس قهوهای، پازن، کفتار، گربه وحشی، خرگوش، روباه، شغال، و همینطور پرندگان شکاری، کبک و کبوتر وحشی فراهم آورد.

گرچه به اعتقاد برخی بهترین زمان برای سفر به تنگ بستانک در شیراز 6 ماهه اول سال (فروردین تا مهرماه) میباشد اما دیدنیهای گردشگری، زیباییهای این محیط بکر با پوشش گیاهی و حیات جانوری آن، در کنار امکانات رفاهی که جهت مساعدت حال گردشگران تهیه شده به گونهایست که میتواند در تمامی ماههای سال پذیرای بازدیدکنندگان و مسافران از اقصا نقاط ایران و حتی خارج از کشور باشد.

تنگ بستانک در سال 1378 با مصوبه شورای عالی حفاظت از محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تنگ بستانک یا بهشت گمشده به ثبت ملی رسیده است.

تنگ بستانک شیراز یکی از جاذبه های طبیعی استان فارس است که شما میتوانید در تور شیراز گردی از این مکان دیدنی لذت ببرید.

آدرس تنگ بستانک: استان فارس، 120 کیلومتری شمال غربی شیراز، در فاصله 100 کیلومتری شهر مرودشت، بخش کامفیروز از توابع مرودشت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید