noor-imam-zade-holy-place2

امامزاده نور گرگان

11934 2016/07/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

امامزاده نور گرگان، محل دفن برادر امام رضا به نام اسحاق بن موسی بن جعفر است که یکی از مفاخر معنوی و روحانی شهر گرگان به شمار می رفته است. مردم شهر گرگان به خاطر ارادت زیاد، او را شاهزاده اسحاق نامیدند و در قرن ششم هجری قمری برایش، مرقدی زیبا بنا نهادند.

بنای امامزاده نور به صورت کثیر الاضلاع ساخته شده است. این بنا دارای تزئینات آجری، محراب گچ بری و دو لنگه در قدیمی و صندوقچه چوبی با تاریخ حک شده 867هجری قمری می باشد.
گچ بری و کتیبه امامزاده نور با ظرافت بسیاری کار شده است. قدمت صندوق نفیس منبت کاری شده امامزاده، به قرن ششم هجری قمری می رسد.

noor-imam-zade-holy-place3

در داخل صندوق چوبی مشبک، مرقدی از گچ قرار داده شده است. آیاتی از قرآن به خط کوفی بر روی چهار بدنه در ورودی امامزاده نور باقی مانده است. کتیبه ای از گچ بر بالای محراب مشاهده می شود. همچنین کتیبه ای با خط کوفی بر چهار گوش صندوق چوبی امامزاده اسحاق نمایان است.
نمای داخلی امامزاده اسحاق به شکل چهار ضلعی است که دو نیم ستون آجری در هریک از کنج های آن ساخته شده که به نظر می رسد جنبه تزیینی داشته باشد. همچنین مقرنس به کار رفته سر در ضلع شمالی بنا از جمله مقرنس کاریهای منحصربفرد در بناهای تاریخی ایران محسوب می شود.

noor-imam-zade-holy-place1

مسجد جامع شهر گرگان در نزدیکی امامزاده نور واقع است و اطراف امامزاده در قرون گذشته محلی برای به خاک سپردن اموات بود که حدود ۶۰ سال پیش در حالی که قسمتی از زمین محوطه بیرونی امامزاده را جهت قبری می کندند، پلکانی دیده شده و در نتیجه کاوش به راهرویی برخوردند که تمام زیر صحن را در برگرفته بود.

این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شمارهٔ ثبت ۳۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امامزاده نور (امامزاده اسحاق) گرگان در محله سرچشمه گرگان در بخش مرکزی گرگان واقع است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید