آبشار قره سو مشهد

23854 ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 21 امتیاز : 3.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قره سو نامی ترکی است و معنی آن آب سیاه است. آبشار قره‌ سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری در روستایی بنام قره سو قرار دارد. ارتفاع آن حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریا درقسمت غرب شهر کلات و درحدود ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد واقع شده است. جاده آن پیش از تونل ورودی شهر از ابتدای جاده کلات – درگز جدا می شود و بعد از 5 کیلومتر درجهت جنوب غرب به روستای قره سو می رسد.

آبشار قره سو کجاست؟

قره سو کلات با طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی، آبشارهای بلند با دره‌ های تنگ، وجود هشت آبشار و چشمه‌ های خنک و نردبان‌ های فلزی (تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار) از مواردی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می‌ کند.

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,ادرس قره سو کلات

ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماماً سنگریزه ای (صخره ای) و در اطراف آن لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار دیده می شود. آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن هشت متر است.

جاذبه های گردشگری مشهد,رودخانه قره سو,عکس قره سو مشهد

در سمت چپ دره ای فرعی و کوچک وجود دارد. در ابتدای مسیر به خرابه های نانوا خانه نادرشاه می رسیم. در زمان نادر زنانی در اینجا نان می‌پختند و به صورت زنجیره انسانی دست به دست نان‌ های داغ را تا عمارت خورشید حمل می‌ کردند تا به دست شاهنشاه برسانند. آبشار قره سو کلات نادر از سطح دریا حدود 1190 متر می‌ باشد. آبشارهای این منطقه به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می‌ رسد. دره‌ های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره‌ هایی 90 درجه و سر به فلک کشیده این مکان را زیباتر نموده است. آبشارهای قره سو در کلات نادری نردبان دارند و می توان به آسانی از آنها عبور کرد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی، جنگل ارس که درختچه های بسیاری دارد، دیده می شود.

قره سو در کلات نادری,قره سو کجاست,قره سو کلات

برای بالا رفتن از آبشار قره سو مشهد، نردبان‌ های فلزی گذاشته شده است. هنگام بالا رفتن از آبشار قره سو، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌ گیرد (فصل بهار)، امّا در مواقعی که آب کمتر می‌ شود (فصل تابستان)، فقط سبب خیس شدن افراد می‌ شود. دو مسیر برای رسیدن به آبشار وجود دارد. مسیر اول از شهر مشهد از طریق میدان امام حسین (ع) به سمت شهر کلات نادری، که 145 کیلومتر است و 5 کیلومتر بعد از شهر کلات در حاشیه سمت چپ جاده، روستای قره‌ سو واقع است.

مسیر دوم از طریق قوچان و درگز به کلات نادری به این صورت که از شهر قوچان مسیر 110 کیلومتری به شهر درگز و از آنجا مسیر 80 کیلومتری به سمت کلات طی شود ولی این مسیر بسیار پر پیچ و خم و دارای گردنه و سربالایی و سرازیری است. از این مسیر 5 کیلومتر مانده به شهر کلات، روستای قره‌ سو قرار دارد.

قره سو کلات نادر,قره سو مشهد,مکان های دیدنی مشهد

براي رسيدن به قره سو قبل از تونل ورودي كلات بايد توقف كنید و حدود يک كيلومتر در جاده درگز بروید تا در سمت چپ جاده، جاده ای ۴ كيلومتري به سمت قره سو نمايان شود. بعد از طي مسافت ۴ كيلومتري با روستای قره سو مواجه می شوید و بعد از حدود ۲۰ دقيقه پياده روي در امتداد رودخانه به ابتدای مسير آبشارها مي رسيد. این مکان به دلیل زیبایی که دارد مسافران زیادی را مجذوب می کند و اکثر کسانیکه در تور مشهد شرکت می کنند، از این مکان بازدید می نمایند.

عکس های قره سو مشهد

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,ادرس قره سو کلات

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,ادرس قره سو کلات

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,ادرس قره سو کلات

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,ادرس قره سو کلات

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,ادرس قره سو کلات

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • fereshte

    سلام واقعا این منطقه بینظیره البته کمی از مشهد دوره ولی ارزش رفتنو داره . شخصا یک بار از این منطقه دیدن کردم اما بسیار خاطره انگیز و زیبا بود
    ممنون

    • خانم گنجعلی

      با سلام بسیار عالی، ممنون از دقت نظر شما. بنظر من هم این مکان فوق العاده زیباست …