MENUMENU
051-36040039

برج طغرل تهران

4162 ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از قدیمی ترین برج های شهر تهران، برج آرامگاه طغرل می باشد. برج تاریخی طغرل تهران از آثار باقی مانده دوره سلجوقیان بوده و در شرق آرامگاه ابن بابویه در شهر ری قرار گرفته است.

برج طغرل تهران کجاست؟

برج تاریخی طغرل تهران تقریبا 20 متر ارتفاع داشته و تاکنون جزء گنبد مخروطی شکل اثری باقی نمانده است. مساحت این بنای تاریخی 48 مترمربع می باشد و نمای آن از خشت و آجر بوده و نمای داخلی برج طغرل تهران به شکل استوانه است.

آدرس برج طغرل تهران,برج آزادی,برج تاریخی طغرل تهران

برج طغرل شهر ری در کنار برج آزادی و برج میلاد قسمتی از هویت تاریخی شهر تهران را شامل می شود. هم چنین این برج یکی از سه برج نماد تهران محسوب می شود. با توجه به گفته علاقه مندان میراث فرهنگی حفظ و نگهداری از برج های تهران که هریک در طول تاریخ نقش چشم گیری داشته اند اهمیت شایانی دارد. به گفته آنان اگر برج طغرل باقی نمانده بود، در امروز برج با شکوه میلاد هم شکل نمی گرفت.

برج طغرل,برج طغرل تهران,برج طغرل تهران کجاست

معماری برج طغرل تهران

سبک معماری و پلان به کار رفته در برج طغرل در تهران تلفیقی از سبک معماری های پارتی و پارسی است که این سبک ها اوج شکوفایی سبک معماری رازی را در قرن پنجم هجری قمری را می رسانند. کتیبه هایی که در روی این بنا وجود داشته، در زمان ناصرالدین شاه به خاطر مرمت سازی از بین رفته اند. علت شکل گیری و نامگذاری این بنا به این صورت می باشد که در سال 455 هجری قمری طغرل بیک یکم در راه مسیر بغداد به پایتخت دچار بیماری می شود و به دستور ایشان مقبره ای برای وی ساخته می شود و در سن 70 سالگی فوت می نماید و جسد ایشان در این مقبره گذاشته می شود.

برج طغرل شهر ری,برج طغرل شهرستان ری,برج میلاد

از کاربردهای برج طغرل شهرستان ری سخنان و نظرات جالبی عنوان شده است. به عنوان مثال از این برج در شب برای هدایت کاروانیان به مسیر ورودی شهر استفاده می شد که اینکار را با روشن کردن آتش در بالای آن صورت می گرفت.

پلان برج طغرل,طغرل بیک,عکس برج طغرل تهران

هم چنین 24 ترک در سطح بدنه بیرونی برج طغرل شهر ری قابل رویت است که نشان از زیبایی و استحکام بنا بوده و احتمالا به عنوان ساعت آفتابی برای اوقات شرعی کاربرد داشته است.

برج طغرل شهر ری یکی از جاذبه های تاریخی تهران می باشد که در تاریخ 15 دی 1310 و با شماره ثبت 147 به لیست آثار ملی کشور اضافه گردید.

عکس های برج طغرل در شهرری

عکس برج طغرل در شهرری,معماری برج طغرل

آدرس برج طغرل تهران,برج آزادی,برج تاریخی طغرل تهران

آدرس برج طغرل تهران,برج آزادی,برج تاریخی طغرل تهران

آدرس برج طغرل تهران,برج آزادی,برج تاریخی طغرل تهران

آدرس برج طغرل تهران,برج آزادی,برج تاریخی طغرل تهران

آدرس برج طغرل تهران,برج آزادی,برج تاریخی طغرل تهران

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • بنیتا

    درود بر شما

    این مطلب بی نظیر بود. عالی بود عالی. بازم از این جاذبه های تاریخی برامون بذارین. واجبه که مردم ایران زمین با جاذبه های تاریخی سرزمین ابا و اجدادیشون بیشتر و بیشتر اشنا شن. مرسی از شما. پیروز باشید و موفق