پارک ملی گلستان

17576 ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

این منطقه اولین بار در سال 1336 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد. در بهمن سال 1357 منطقه فرخود که به این جنگل اضافه شده بود، از آن جدا و پارک ملی گلستان به صورت رسمی ثبت شد.

پارک ملی گلستان که با نام جنگل گلستان نیز معروف می باشد، یک منطقه حفاظت شده است که در شرق این استان قرار دارد. جنگل گلستان ایران قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشورمان می باشد و میزبان حدود 300 گونه جانوری و 1350 گونه گیاهی است. مساحت این پارک نزدیک به 92 هزار کیلومتر مربع بوده و یکی از پارک های ملی شناخته شده به عنوان ذخیره گاه زیست کره توسط سازمان یونسکو می باشد. نام استان گلستان نیز از روی همین منطقه گرفته شده است.

تنوع گیاهی و جانوری جنگل گلستان گرگان به آن ارزش خاصی بخشیده است. حیوانات جنگل گلستان بسیار متنوع اند و از جمله آنها می توان به گراز، آهوی ایرانی، بز و گوسفند وحشی، شوکا، مرال، وشق، گرگ، خرس قهوه ای و پلنگ اشاره کرد. اما جنگل گلستان به خاطر تعداد بالای قوچ و میش اوریال معروف می باشد. حتی در برهه ای زمانی نزدیک به 75 درصد قوچ و میش های اوریال دنیا در این جنگل زندگی می کرده اند.

شاید برایتان سوال باشد که جنگل گلستان کجاست، در استان گلستان یا خراسان شمالی. با توجه به اینکه بخش بزرگی از این جنگل در استان خراسان شمالی وجود دارد، شاید به نوعی متعلق به هر دو استان باشد. اما با توجه به هم نام بودن این پارک ملی با استان گلستان، آن را متعلق به این استان می دانند.

در مسیر جاده گلستان از زمان های قدیم اصلی ترین مسیر ارتباط استان خراسان با شهرهای شمالی کشور بوده است. این جاده که از عمیق ترین و طولانی ترین دره پارک ملی گلستان عبور می کند، از روستای تنگرا در سمت غرب پارک آغاز می شود و تا روستای دشت ادامه پیدا می کند. در هنگام عبور از این جاده می توانید زیبایی های این پارک را ببنیند. جنگل گلستان به خصوص در فصول بهار و تابستان بسیار سرسبز و دیدنی است.

اختلاف ارتفاع بین قسمت های مختلف پارک ملی استان گلستان زیاد است، به همین دلیل زیست بوم های متنوعی دارد. این پارک علاوه بر حیات وحشی گوناگون و گسترده، طبیعت بسیار چشم نوازی نیز دارد. انواع درختان، گل ها و گیاهان جنگلی در کنار رودخانه های خروشان و آبشارهای زیبا، به همراه آب و هوای معتدل و مطبوع باعث می شوند تا هرساله تعداد زیادی از گردشگران به سمت این منطقه راهی شوند. همچنین به خاطر این زیبایی ها مسافرانی که مقصدشان استان های شمالی یا خراسان می باشد، مدتی را در این جنگل زیبا استراحت و اتراق می کنند.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از این پارک ملی که از جاذبه های گردشگری گلستان می باشد دیدن کنید.

در ادامه می توانید دیگر تصاویر پارک ملی گلستان را مشاهده کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید