تور ایذه گردی

قبل از سفر به ایذه حتما این مطلب را بخوانید 16566 2018/01/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.3]
تاریخچه: طبق بررسی های صورت گرفته توسط باستان شناسان، تخمین زده شده که تاریخچه این شهر مربوط به دوره عیلامیان است و از آن زمان تا به حال، چندین بار تغییر نام داده است.

در تور ایذه گردی اول میخواهیم شما را با این شهر زیبا آشنا کنیم. ایذه، نام سرزمینی قدیمی در ناحیه بختیاری می باشد که در گذر زمان، مال امیر لقب گرفت. شهر باستانی ایذه در طول تاریخ ژرف خود، چندین بار تغییر نام یافته است که از آن جمله می توان به مال امیر، مالمیر، ایج، اریگ، ایگه، انشان، آنزان، آیاپیر، اوجا و ایذج اشاره کرد.

ایذه یکی از شهرهای استان خوزستان است و به عنوان پایتخت بختیاری های ایران شناخته می شود. با بررسی های صورت گرفته توسط باستان شناسان و وجود آثار و سنگ نوشته های موجود، تخمین زده می شود که پیشینه تاریخی شهر ایذه، مربوط به دوران عیلامیان باشد. این شهر در زمان حکومت عیلامیان آیاپیر، آنزان نامیده می شد. با گذشت قرن ها و در زمان حکومت ساسانیان، ایذه نام گرفت ولی با افتادن به دست مسلمانان، پس از آن ایذج نامیده شد. واژه ایذه پس از قرن ها به فراموشی سپرده شدن، توسط پهلوی اول دگربار زنده شد و از شهریور 1314 به بعد، دیگر تغییر نام داده نشده است. همه این فراز و فرودها باعث شده اند تا تور ایذه گردی در میان توریست ها بسیار محبوب شود که همه این محبوبیت به خاطر جاذبه های گردشگری ایذه می باشد.

ایذه خوزستان,ایذه گردی,تور ایذه
اطلاعاتی درباره شهر ایذه
جمعیت
530.000 نفر
مساحت
3.863 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
061-436

بهترین فصل سفر به ایذه

شهرستان ایذه در واقع یک منطقه کوهستانی است و به دلیل قرار گرفتن در دشت وسیع در دامنه رشته کوه زاگرس، خنک ترین شهر استان خوزستان محسوب می شود و به همین دلیل در فصول سرد سال، احتمال بارش برف نیز در این شهرستان وجود دارد. دمای این شهر در فصل زمستان گاهی به زیر صفر نیز می رسد و میانگین دما در فصل تابستان 24 درجه سانتی گراد است. به دلیل معتدل بودن آب و هوا، بهترین زمان برای تور گردشگری ایذه و سفر به این شهر، اوایل بهار و فصل پاییز می باشد. همچنین به خاطر تعدد جاذبه های طبیعی و تاریخی موجود در این شهر، برای تور ایذه گردی به شما اقامت سه روزه را پیشنهاد می کنیم تا بتوانید از تمامی جاذبه های توریستی و گردشکری ایذه دیدن نمایید.

جاذبه های گردشگری ایذه

در تور گردشگری ایذه متوجه می شوید که این شهر نگار کنده های سنگی و صخره ای ایران، بهشت باستان شناسان و تاریخ دوستانی است که به دنبال ردی از آثار تاریخی به جای مانده، بر روی صخره ها و کوه ها می باشند. این شهر تاریخی در کنار آثار تاریخی متعدد، نگین سرسبز و زیبای زاگرس نیز می باشد که با آب و هوای معتدل و طبیعت بکر خود، به میزبان شایسته ای برای علاقمندانش تبدیل شده است. به راستی که در سفر به ایذه، گذر زمان را احساس نخواهید کرد و از ثانیه به ثانیه اوقات خود، بیشترین بهره را خواهید برد. با ما همراه باشید تا به معرفی جاذبه های دیدنی ایذه بپردازیم.

جاذبه های طبیعی ایذه

با تور ایذه گردی شما را با جاذبه های طبیعی ایذه آشنا می کنیم. ایذه را بهشت گمشده خوزستان می نامند. قرارگیری در میان رشته کوه های سر به فلک کشیده زاگرس و برخورداری از طبیعت بکر و بهشت وار، سبب خلق صحنه های بی نظیر برای علاقمندان به طبیعت شده است. یکی از زیباترین مناظر دیدنی این شهر دشت سوسن می باشد. این دشت وسیع یکی از گذرگاه های عبور رودخانه خروشان کارون بوده که سبب پیدایش اراضی حاصلخیز و تفرجگاه های فراوان در این ناحیه شده است. به شما توصیه می کنیم در سفر به ایذه، حتما از این منطقه زیبا دیدن نمایید. اوج زیبایی این دشت از اواسط بهمن تا اواخر تیر ماه می باشد. در ادامه دیگر جاذبه های طبیعی ایذه را به شما معرفی می کنیم.

 • پارک های داخل شهری ایذه: پارک بهاران، پارک صخره ای، پارک امام رضا، پارک لاله، پارک بانو، پارک اشگفت سلمان
 • غارهای خارج از شهر ایذه: غار اشگفت سلمان
 • سدهای ایذه: سد کارون 3
 • دریاچه های ایذه: دریاچه سد کارون 3
 • کوه های داخل شهر و اطراف ایذه: کوه منگشت، قله ریا، قله قارون، کوه چیوه، کوه دو بلوطان، کوه شور، کوه سفید، کوه تورک، کوه کله، کوه سلطان ابراهیم
 • رودخانه های ایذه: رودخانه رود زرد
 • تنگ و دره های ایذه: تنگ تهی، تنگ کول فرح
 • آبشارهای ایذه: آبشار تهی، آبشار توف اسپید، آبشار شیوند
 • روستاهای ایذه: روستای ثریا، روستای تمبی، روستای گردن طاق، روستای چلیساد، روستای چلویر، روستای حاجی کمال، روستای شیوند، روستای مال آقا، روستای تنگ تهی، روستای قلعه سرد
 • دشت های ایذه: دشت سوسن، دشت بزرگ
 • مناطق تفریحی طبیعی ایذه: منطقه توریستی تفریحی گلزار، دهکده توریستی تفریحی زراس (حاشیه سد کارون ۳)، منطقه توریستی تفریحی دشت مرغا، منطقه توریستی تفریحی مال آقا، منطقه تفریحی کوه سفید، منطقه تفریحی بلوط بلند، منطقه تفریحی شیمن
 • تالاب های ایذه: تالاب میانگران، تالاب بندون
 • سایر جاذبه های دیدنی ایذه: منطقه حفاظت شده شالو و منگشت

جاذبه های تاریخی ایذه

ایذه، طلایه دار حفظ آثار تاریخی به جای مانده از دوران پارینه سنگی تا عصر حاضر است و با وجود مردمان غیور بختیاری، رشادت های فراوانی را در طول تاریخ نشان داده و مانند شیرهای سنگی بردشیر، استوار باقی مانده اند. اوج عظمت و شکوه ایذه به دوران عیلامیان و ساسانیان مربوط می شود. نام ایذه در بسیاری از کتب تاریخی و جغرافی دوران بعد از اسلام آمده است و شعرای مشهور همچون حضرت حافظ، در دیوان غزلیات خود از ایذه نام برده اند. از کتیبه کول فرح که در دشت ایذه قرار دارد می توان به عنوان مهمترین اثر تاریخی این شهر نام برد. حتما در تور ایذه گردی سری به تاریخ این شهر بزنید. دیگر آثار و جاذبه های تاریخی ایذه به قرار زیر می باشند.

 • قلعه های تاریخی ایذه: قلعه هلایجان، قلعه راسفند، قلعه کژدم، قلعه مدرسه
 • نقش برجسته های تاریخی ایذه: نقوش برجسته اشکفت سلمان، نقش برجسته شیوند، نقوش برجسته خونگ اژدر، نقش برجسته خونگ یارعلی، نقش برجسته خونگ کمال وند، نقش برجسته شاهسوار
 • بناهای تاریخی ایذه: بنای کوشک نورآباد، بنای طاق طویله، بنای گردن طاق
 • پل های تاریخی ایذه: پل قدیم شالو، پل باستانی ده شیخ
 • تپه های تاریخی ایذه: تپه سبزعلی، تپه زبرجد
 • قنات های تاریخی ایذه: قنات راسفند
 • آرامگاه های ایذه: امامزاده چهل تنان، امامزاده عبداله
 • قبرستان و گوردخمه های ایذه: بردگوری، قبرستان شیرهای سنگی شاهسوار
 • محوطه های باستانی ایذه: محوطه باستانی شمی، محوطه تاریخی ده شیخ، محوطه باستانی طاق طویله

مراکز خرید ایذه

شهر ایذه دارای دو مرکز خرید مدرن به نام های مرکز خرید ایذه سنتر و مجتمع تجاری خلیج فارس می باشد که امکان خرید سوغات و صنایع دستی شهر در آنها وجود دارد.

 

هتل های ایذه

کسانی که از طریق تور ایذه گردی به این شهر سفر می کنند در نظر داشته باشند که برای اقامت، هتل های ایذه بهترین انتخاب هستند و برای این مهم، چند گزینه وجود دارد که می توان به هتل یک ستاره آنزان، هتل رستوران بهاران مالمیر و اقامتگاه بوم گردی الیما اشاره کرد.

سوغات و صنایع دستی ایذه

بی شک قالی که مهمترین محصول تولیدی توسط مردمان بختیاری می باشد و شهرت جهانی دارد، در رده اول محبوب ترین صنایع دستی شهر ایذه قرار می گیرد. این قالی که نوعی از قالی کهن ایرانی می باشد، دارای نقوش حیوانات و همچنین گل و بوته می باشد و با ظرافت خاصی بافته می شود. از دیگر صنایع دستی شهر ایذه می توان از گلیم بافی، چوقابافی، نمدمالی، گیوه دوزی و شیر سنگی تراشی نام برد که می توانید در تور ایذه گردی خود آنها را خریداری کنید.

 

 

نقشه شهر ایذه

ایذه شهری زیبا و کوهستانی، در منتهی الیه شمال شرقی استان خوزستان می باشد که در ارتفاعی معادل 835 متری از سطح دریا قرار گرفته و به همین دلیل مرتفع ترین شهر استان خوزستان به شمار می رود. این شهر در 31 درجه و 13 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 22 دقیقه طول شرقی نسبت به گرینویچ واقع شده است. با مراجعه به نقشه ایذه می بینیم که از سمت شمال به شهرستان لردگان، از سمت جنوب وجنوب شرقی به استان کهگلیویه و بویر احمد و شهرستان باغملک، از سمت غرب و شمال غرب به شهرستان مسجد سلیمان و از از سمت شرق و شمال شرق به استان چهارمحال و بختیاری منتهی می شود. گویش تمام مردم ایذه بختیاری می باشد. این گویش نوعی از گویش لری محسوب می شود. فاصله ایذه تا شهر اهواز که مرکز استان می باشد حدود 200 کیلومتر است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید